بلاغة الكلمة في القران الكريم من خلال ايات خلق الانسان
İnsan yaratılışıyla ilgili ayetler çerçevesinde Kur'ân'da kelime belagatı
- Tez No: 900326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın konusu, Kur'an-ı Kerim'de zikredilen sözcüklerin belagat ilmi çerçevesinde ele alınması üzerinedir. Bu bağlamda insanın yaratılışını konu alan tüm ayetlerden derlenen şablon üzerinden konu incelenir. Araştırmacıyı bahsi geçen ayetleri seçmeye sevk eden etken, Allah'ın bu ayetler içerisinde insanı onurlandırması ve onu yaratılmış pek çok varlıktan üstün kıldığını zikretmesidir. İlgili ayetler, sözcüklerin gerek yapısal gerek ise anlamsal nitelikleri üzerine ileri sürülen sorular bağlamında ve sözcük merkezinde konuyu ele alan düşünsel okuma metodu ile okundu. Bu sorulara dayanarak, araştırma ayetlerde zikredilen sözcüğün seçimindeki titizlik ve tutarlılığın görkemi ve güzelliği ile Kur'an-ı Kerim'de yer alan bağlamda kullanılan sözcüğün onun muazzam düzenine uygun oluşunun eşsizliğine ışık tutmayı amaçlar. Böylelikle sözcüğün anlamı, o sözcüğün seçimi ile iletilmesi hedeflenen mesajın derinliği ve ilgili sözcüğün seçiminin, Yüce Allah'ın Kitabı'ndaki gizemli ve büyüleyici unsurlar ile birlikte semantik çerçeve ve dilin akıcı kullanımı bakımından sahip olduğu eşsiz ifade ve açıklama gücünü anlama noktasında okuyucuda uyandırdığı etkileri ele almayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada, içeriği zenginleştirmek adına birtakım tefsir ve belagat kitabı, eski ve yeni sözlükler ile modern araştırmalardan seçilmiş bir dizi kaynak kullanılmıştır . Araştırmada, şablondaki sözcüklerin seçimi ve derlenmesi sırasında tümevarımsal, insanın yaradılışını konu alan ayetler hakkında yapılan geçmiş araştırmalara ilişkin görüşlerin belirtilmesinde betimsel, seçilen sözcüklerin incelenmesinde analitik, tümdengelim ve çıkarımsal bir yöntem izlenmiştir. Araştırmacı, genel olarak sonuçları iki noktada özetlemiştir: İlk olarak, her bir sözcüğün kullanıldığı bağlamda kazandığı anlam ve yapısı ile uyumlu olduğu ve onun yerine başka bir kelime kullanmanın mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. İkinci olarak, araştırmacı, Allah'ın kitabındaki bir ayette mucizevi bir şey keşfettiğini ileri sürmektedir. Bahsi geçen ayet ise araştırmanın ilgili bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study's main subject is the“Eloquence of the Word”in the Holy Qur'an through a sample of the verses about the human's creation. What prompted the choice of these verses is Allah's honoring of the human and His preference over many of those He created. These verses were read contemplatively, focusing on the chosen word within the framework of many questions revolving around its meaning or structure. Based on this, the study seeks to highlight the beauty of precision in selecting and choosing words, the magnificence of this selection, and the uniqueness of the word used in its context in the beautiful narrative of Qur'an. As well as, the effort to understand the depth of the meaning and purpose and the effects of choosing this particular word on the recipient to understand the secrets and wonders of the Holy Qur'an, and the unparalleled expressive and declarative energies it contains that are unique in their eloquence and connotations. The study includes a collection of book cases on interpretation and rhetoric, ancient and modern language dictionaries, and some contemporary studies to enrich the research . Different approaches were conducted in the study such as the inductive approach in selecting and collecting the words from Qur'an for the research sample, the descriptive approach in presenting the opinions of the predecessors about what was researched in the verses on the creation of human, the analytical approach in studying the words that were chosen, and the deductive approach and deducing the connotations. The study's findings could be summarized in two points. First the suitability of each word in its meaning and construction to the context in which it came, such that no other word can replace it. As for the second point, the researcher claims that he discovered something miraculous in a verse from the Holy Qur'an that will be mentioned in its place in the study.