Geniş bant sinyallerde yön bulma algoritmalarının incelenmesi
Investigation of direction finding algorithms in wideband signals
- Tez No: 900340
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez kapsamında, yön bulma algoritmalarının geniş bant sinyallerde incelenmesi amaçlanmıştır. İçerik olarak, MUSIC (Multiple Signal Classification), Kök-MUSIC (Root MUSIC) ve ESPRIT (Estimation of Signal Parameters via Rotational Invariance Techniques) algoritmaları detaylı olarak incelenmiştir. Bu algoritmaların performansları, lineer olmayan frekans modülasyonlu (NLFM) sinyaller kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, geniş bant sinyallerin yön bulma işlemlerinde kullanılan algoritmaların bant genişliği, SNR (sinyal gürültü oranı) gibi parametrelerin değişiminden elde edilen sonuçlar kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarında, MUSIC, Kök-MUSIC ve ESPRIT algoritmalarının belirli şartlar altında nasıl bir performans çıktısı ürettikleri ortaya konulmuştur. Bu çalışma, yön bulma algoritmalarının geniş bant sinyallerde kullanım etkinliğini artırmak ve uygulama alanlarında daha iyi sonuçlar elde etmek için önemli adımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine direction finding algorithms in wideband signals. As content, MUSIC (Multiple Signal Classification), Root MUSIC (Root MUSIC) and ESPRIT (Estimation of Signal Parameters via Rotational Invariance Techniques) algorithms are examined in detail. The performances of these algorithms are analyzed using nonlinear frequency modulated (NLFM) signals. In the scope of the study, the results obtained from the changes in parameters such as bandwidth, SNR (signal to noise ratio) of the algorithms used in direction finding processes of wideband signals are comprehensively discussed. In the research results, it is revealed how the MUSIC, Root MUSIC and ESPRIT algorithms produce a performance output under certain conditions. This study provides important steps to increase the efficiency of the use of direction finding algorithms in wideband signals and to obtain better results in application areas.