Epifitik maya hücrelerinin izolasyonu, tanımlanması ve mikrokapsüllenerek narenciye depolamada hasat sonrası biyokontrol ajanı olarak kullanım potansiyelinin araştırılması
Isolation, identification and microencapsulation of epiphytic yeast cells and investigation of their potential for use as a post-harvest biocontrol agent in citrus storage
  1. Tez No: 900339
  2. Yazar: BUSE BERBER ÖRÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Ziraat, Bioengineering, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya çapında her yıl 2,5 milyar tonun üzerinde taze sebze meyve üretimi olmakta, bunun %25-50'si son tüketiciye ulaşamadan israf olmaktadır. Bu israfın önüne geçebilmek amacıyla çeşitli kimyasal koruyucular kullanılmaktadır. Ancak bu kimyasal koruyucuların insan ve çevre sağlığını tehdit etmesi, ürünlerde kimyasal kalıntı bırakarak ihracatta problemler yaratması, meyvelerin kalitesini etkilemesi gibi olumsuzluklar üreticileri dar boğaza sokmaktadır. Mikroorganizmalar potansiyel biyokontrol ajanlarıdır (BCA) ve sentezledikleri metabolitlerle zararlılarla doğrudan veya dolaylı olarak mücadele ederler. Kapsülleme, doğal koruyucuların ve biyokontrol ajanlarının etkinliğini, fonksiyonel bileşenlerinin biyoyararlanımını ve kapsüllenmiş malzemenin stabilitesini sağlamak ve böylece sentetik ajanlar yerine kullanımlarını arttırmak için büyük bir fırsat sunmaktadır ve mikroorganizmaların olumsuz çevre koşullarından korunması amacıyla bir matris içerisine kaplanarak onların güneş radyasyonu, sıcaklık ve bağıl nem gibi canlılıklarını azaltan faktörlere dayanmalarını sağlar ve uygulama sayısını ve dozunu azaltır. Bu çalışmada narenciye bahçeleri, ağaç ve yapraklarından izole edilen mayalar tanımlanmış, filogenetik analizleri yapılmış ve antifungal etkileri belirlenmiştir. Wickerhamomyces anamolus (M72), Meyerozyma guilliermondii (M77), Pichia kudriavzevii (M74) türleri tespit edilmiş ve P.digitatum ve P.italicum'a karşı antifungal etki gösterdiği tespit edilmiştir. En yüksek antifungal etkiye sahip olan Pichia kudriavzevii (M74), P.digitatum ve P.italicum'a karşı sırasıyla %67 ve %62 inhibisyon oranları göstermiştir. Antifungal etkisi en fazla olan M74 suşunun mikroenkapsülasyon işlemi ile biyopestisit olabilecek kadar uzun ömürlü olmasını sağlamak amacıyla kapsüllenmiştir. Pichia kudriavzevii'nin (M74) mikroenkapsülasyonu için Taguchi metodolojisi kullanılarak sprey kurutma prosesinde optimum sprey kurutma proses parametreleri ve kullanılan polimerlerin optimum konsantrasyon değerleri araştırıldı. %0,1 sodyum aljinat (SA) ve %10 mısır nişastası (CS) içeren formülasyon, yüksek canlılık yüzdesi (%73) sayesinde portakalda kayıplara neden olan bir küf olan P.digitatum'un inhibisyonunda iyi bir performans göstermiştir. İnhibisyon yüzde sonuçları, bu formülasyonun, P.digitatum küfünün etkili kontrolü için turunçgiller üzerinde sentetik fungisitlere alternatif uygulama olarak aday bir formülasyon olarak kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
More than 2.5 billion tons of fresh vegetables and fruits are produced worldwide every year, and 25-50% of this is wasted before reaching the end consumer. Various chemical preservatives are used to prevent this waste. However, negativities such as the fact that these chemical preservatives threaten human and environmental health, create problems in exports by leaving chemical residues on the products, and affect the quality of fruits put producers in a bottleneck. Microorganisms are potential biocontrol agents (BCA) and they fight pests directly or indirectly with the metabolites they synthesize. Encapsulation offers a great opportunity to ensure the effectiveness of natural preservatives and biocontrol agents, the bioavailability of their functional components and the stability of the encapsulated material, thereby increasing their use instead of synthetic agents, and to protect microorganisms from adverse environmental conditions by encasing them in a matrix to protect their viability such as solar radiation, temperature and relative humidity. It allows them to withstand reducing factors and reduces the number and dose of application. In this study, yeasts isolated from citrus groves, trees and leaves were identified, phylogenetic analyzes were performed and their antifungal effects were determined. Wickerhamomyces anamolus (M72), Meyerozyma guilliermondii (M77), Pichia kudriavzevii (M74) species were identified and were found to have antifungal effects against P.digitatum and P.italicum. Pichia kudriavzevii (M74), which has the highest antifungal effect, showed 67% and 62% inhibition rates against P.digitatum and P.italicum, respectively. An encapsulation study was carried out to ensure that the M74 strain, which has the most antifungal effect, is long-lived enough to be a biopesticide by microencapsulation process. Optimum spray drying process parameters as well as optimum concentration values of wall materials were investigated in the spray drying process for microencapsulation of Pichia kudriavzevii (M74) through the Taguchi methodology. The formulation containing 0.1% sodium alginate (SA) and 10% corn starch (CS) showed a good performance in the inhibition of P.digitatum, a mold that causes losses in orange, thanks to its high percentage of viability (73%). Inhibition percentages may indicate that this formulation may be a candidate formulation to be considered as a potential alternative application to synthetic fungicides on orange fruits for the effective control of P.digitatum mold.