HF bant sayısal spektrum monitörü cihazının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of an HF band digital spectrum monitoring device
  1. Tez No: 900343
  2. Yazar: GÖKTUĞ KAYNAKÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Elektronik harp sistemleri askeri ve istihbarat operasyonlarında kullanılan önemli bir elektronik savaş aracıdır. Bu sistemler, düşmanın iletişim ağlarına ve radar sistemlerine müdahale etmek, sinyal istihbaratı toplamak, tehditleri tespit etmek ve karşı önlemler almak için kullanılır. Farklı frekans bantlarında çalışan birçok almaç vardır. Bunlardan biri olan Yüksek frekans (HF) almaçları radyo frekanslarında (3 MHz ile 30 MHz arasında) çalışan cihazlardır. Bu alıcılar genellikle sinyal istihbaratı ve sahadaki tehditleri tespit etmek için kullanılır. Yapmış olduğumuz bu tez çalışması ile mevcut teknoloji ve algoritmaları göz önünde bulundurarak, HF bandında güvenilir ve etkili çalışma sağlayan bir sayısal spektrum monitör sisteminin donanım ve algoritma geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu tez; teorik inceleme, simülasyonlar, prototip tasarım ve test aşamalarını içeren kapsamlı bir metodoloji sunar. Tez, elektronik harp sistemlerinin önemini vurgulayarak, HF bandında iletişim ve saha operasyonlarında kullanılan almaçların tasarımı ve uygulanmasını ele alır. Sonuçlar, tasarlanan sayısal monitörün HF bandında başarılı bir şekilde çalıştığını ve elektronik harp operasyonlarında önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Electronic warfare systems are crucial electronic warfare assets used in military and intelligence operations. These systems are employed to interfere with enemy communication networks and radar systems, gather signal intelligence, detect threats, and take countermeasures. There are various receivers operating in different frequency bands. One of these is High Frequency (HF) receivers, which are devices operating in the radio frequency range (3 MHz to 30 MHz). These receivers are generally used for signal intelligence and detecting threats in the field. With this thesis study, the aim is to develop a hardware and algorithm for a monitoring device system that provides reliable and effective operation in the HF band, taking into account existing technology and algorithms. This thesis presents a comprehensive methodology including theoretical examination, simulations, prototype design, and testing phases. The thesis addresses the design and implementation of receivers used in communication and field operations in the HF band, emphasizing the importance of electronic warfare systems. The results demonstrate that the designed digital monitor operates successfully in the HF band and can play a significant role in electronic warfare operations.