Energy-based seismic response assessment of simple structural systems by considering Turkish strong ground motion dataset
Türkiye kuvvetli yer hareketi veri tabani kullanılarak basit yapısal sistemlerin enerji esaslı sismik tepkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 900366
  2. Yazar: TOGHRUL DAMIRZADE
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MURAT ALTUĞ ERBERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Deprem mühendisliğinde, deprem tasarımı ve analizi için kuvvet, yer değiştirme ya da enerji parametreleri kullanılmaktadır. Bu parametreler arasında en gelişmiş ve stabil olanı enerji olduğu için sismik tepki analizleri için en uygun aday da bu parametredir. Bu sebepten dolayı, bu çalışmada tek dereceli yapısal sistemlerin sismik tepki özellikleri yapıya giren ve yapıda tüketilen enerjiler açısından incelenmiştir. Bu amaçla, 2023 Kahramanmaraş depremlerine ait olağandışı kayıtları da içeren Türkiye kuvvetli yer hareketi veri setine ait kayıtlar kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında elastik girdi enerjisi irdelenmiştir. Literatürde bu tür enerjileri tahmin etmek için geliştirilmiş olan ampirik denklemler ile girdi enerjisi tasarım spektrumu öneren çalışmalar dikkate alınmıştır. İkinci aşamada ise elastikötesi enerji parametreleri üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu aşamada elastik ötesi girdi enerjisinin elastik girdi enerjisine oranı ile histeretik enerjinin elastik-ötesi girdi enerjisine oranının spektral değişimleri Türk yer hareketi veri seti kullanılarak incelenmiştir. Bu analizlerde hem dayanım oranı hem de azaltma faktörü sabit alınarak analizler gerçekleştirilmiştir. Özetle, bu tezde elde edilen sonuçlar enerji esaslı parametrelerin yapısal sistemlerin tasarımı ve değerlendirmesi için kullanılabileceğini ve her ne kadar enerji esaslı deprem mühendisliği alanında çok geniş bir literatür olsa da, özellikle aşırı yüksek deprem talepleri altında enerji esaslı deprem davranışı ile ilgili olarak halen çalışılması gereken konular olduğu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In earthquake engineering, seismic design and analysis of structures can be established in terms of force, displacement or energy. Among these parameters, energy is the most enhanced and stable one which makes it a good candidate for the seismic response assessment of structural systems. Therefore, in this study, seismic response characteristics of single degree of freedom systems are evaluated in terms of energy parameters. For this purpose, records from the Turkish strong ground motion dataset have been utilized, including also the extraordinary records from the 2023 Kahramanmaras earthquake sequence. In the first stage, elastic energy term, i.e. input energy is examined. The empirical equations in the literature to predict elastic input energy are discussed which is followed by the assessment of the past studies that propose design input energy spectrum. The second stage focuses on the inelastic energy terms, i.e. inelastic input energy and hysteretic energy. In this stage, spectral variations of both the inelastic-to-elastic input energy ratio and hysteretic to-inelastic input energy ratio are obtained by using the Turkish ground motion dataset for constant strength ratio and reduction factor. Overall, the results of the thesis study reveal that energy based parameters can be used both for the design and assessment of structural systems and although there is an extensive research background regarding energy-based earthquake engineering, there still exists some issues for further investigation, especially in the case of seismic energy response under extremely high seismic demands.