Extraction and classification of indirect cost-relatedclauses from construction consultancy tenders withnatural language processing
İnşaat müşavirlik ihalelerinden dolaylı maliyet ile ilgili maddelerin doğal dil işleme ile çıkarılması ve sınıflandırılması
- Tez No: 900369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE ATASOY ÖZCAN, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnşaat danışmanlık ihalelerine olan talebin artmasıyla birlikte, ihale belgeleri karmaşıklaşarak zamanında ve doğru incelemeler yapılmasında zorluklar yaratmaktadır. İhale mühendisleri ve sektör profesyonelleri de dahil olmak üzere karar vericilere, ihale belgelerinde maliyetle ilgili maddeleri belirleme konusunda yardımcı olma ihtiyacı oldukça büyüktür. Bu araştırma, inşaat danışmanlık ihale belgelerinden dolaylı maliyetlerle ilgili maddeleri çıkarmaya yönelik ihtiyacı ele almaktadır. Bu çalışma, inşaat danışmanlık ihalelerinden dolaylı maliyetlerle ilgili maddeleri belirlemek, çıkarmak ve sınıflandırmak için Doğal Dil İşleme (NLP) tekniklerini kullanarak inceleme sürecini iyileştirmeyi ve hızlandırmayı amaçlamaktadır. Böylece, teklif sahipleri, belge analizine harcanan zamanı önemli ölçüde azaltabilir ve eksik bir madde olup olmadığını iki kez kontrol edebilirler. Araştırmanın önemi, teklif sahiplerinin sıkı müşteri teslim sürelerine uymalarını sağlarken, maliyetle ilgili maddeleri çıkarmada yüksek doğruluğu korumalarına yardımcı olan ihale inceleme sürecindedir. Ayrıca, sonuçlar, inşaat sektöründe danışmanlık alanında NLP uygulamalarının ilerlemesine de katkıda bulunacaktır
Özet (Çeviri)
With the surge in demand for construction consultancy tenders, tender documents have grown in complexity, posing challenges in timely and accurate reviews. There is a significant need to help decision-makers, including tender engineers and sector professionals, identify cost-related clauses in tender documents so that precise, accurate, and comprehensive proposals can be developed. This research addresses the need to extract indirect cost-related clauses from construction consultancy tender documentation. This study uses Natural Language Processing (NLP) techniques to improve and accelerate the review process of identifying, extracting, and classifying indirect cost-related clauses from construction consultancy tenders to use them in their financial proposals. Hence, bidders can significantly reduce the time required for document analysis and double-checking if there is any missing clause. The significance of the research is for the tender review process, enabling bidders to meet stringent client deadlines while maintaining high accuracy in extracting cost-related clauses. Furthermore, the results will also contribute to the advancement of NLP applications in the consultancy domain of the construction industry.