Comprehensive physical evaluation and clinical validation of the high resolution digital detector array for Stereotactic Radiosurgery(SRS) quality assurance
Stereotaktik Radyocerrahi (SRS) uygulamalarında yüksek çözünürlüklü yüzeysel dedektör sisteminin hasta planı kalite kontrol ölçümlerinde kapsamlı olarak fiziksel değerlendirmesi ve klinik doğrulaması
  1. Tez No: 900370
  2. Yazar: TUĞBA GÜL DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE İPEK KARAASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyasyon Onkolojisi, Physics and Physics Engineering, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, klinikte kullanılan IBA myQA SRS detektörünün; ışın modellemesi öncesi&sonrasında düzeltilmiş ve düzeltilmemiş modeller oluşturularak, Gamma indeks kriterleri doğrultusunda klinik doğruluğunun incelenmesinin sağlanmasıdır (-0,05 mm in the MLC offset değeri ile 0,99 mutlak doz düzeltmesi yapılmıştır).17 hastanın planı myQA SRS dozimetre sistemi ile Monaco TPS'de geriye dönük olarak ölçüldü. Bu planların 10 tanesi için; EBT-XD radyokromik filmleri ile IBA myQA SRS sonuçları GPR değerleri baz alınarak karşılaştırıldı. Lezyon hacimleri ve uzaklıkları sırasıyla maksimum minimum 0,087 cc ve 16,815 cc; 8,5 cm ve 1,5 cm. aralığındadır. myQA SRS dozimetresi ölçümleri sonucunda %3/2mm, %2/2mm, and %2/1mm gama kriterlerinde sırasıyla, modelleme öncesinde ortalama %91,99, %87,32 ve %71,89'lik bir GPR değerine sahiptir; modelleme sonrasında ise %92,56, %88,54 ve %75,91'lik GPR değerlerine sahiptir. Film dozimetresi ölçümleri sonucunda %3/2mm, %2/2mm, ve %2/1mm gama kriterlerinde ise sırasıyla, modelleme öncesinde ortalama %93,59, %89,26, ve %72,13 bir GPR değerine sahiptir; modelleme sonrasında ise %94,06, %90,66, ve %72,83 'lik GPR değerlerine sahiptir. Hem film myQA SRS hem de film 2%/1mm kriterde en küçük lezyonlu hastalarda MLC farkını daha belirgin şekilde ortaya koymuş ve her iki dedektör sistemi MLC farkı aynı oranda tespit edebilmiştir. myQA dedektör sistemi film kadar iyi dedekte edebilen kaliteli bir dedektör sistemidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to ensure that the clinical accuracy of the IBA myQA SRS detector used in the clinic is tested according to the Gamma index criteria by generating pre- and post- modelling corrected and uncorrected models (-0,05 mm in the MLC offset value and 0,99 for absolute dose correction were done.). The plan of 17 patients was retroactively measured at the Monaco TPS with the myQA SRS dosimeter system. For 10 of these plans, IBA myQA SRS results were compared with EBT-XD radiochromic films based on GPR values. The maximum minimum volumes and distances of the lesions are in the range of 0,087 cc and 16,815 cc; 8,5 cm and 1,5 cm respectively. the myQA SRS dosimeter has an average GPR value of 91,99%, 87,32% and 71,89% before modeling, according to the measurements of 3%/2mm, 2%/2mm and 2%/1mm gamma criteria respectively; after modeling it has GPR values of 92,56%, 88,54% and 75,91% respectively. The film dosimeter has an average GPR value of 93,59%, 89,26% and 72,13% prior to modeling, respectively for 3%/2mm, 2%/2mm and 2%/1mm gamma criteria, and 94,06%, 90,66%, and 72,83% after modeling. Both the film myQA SRS and the film showed more distinctly the difference in MLC in patients with the smallest lesions at the 2%/1mm criterion, and both detector systems were able to detect the difference of MLC at the same rate. The myQA detector system is a quality detector that can detect as well as a film.