Dijital pazarlama uygulamalarının tüketicilerin satın alma niyetine etkisi, marka değeri ve müşteri ilişkileri yönetiminin aracılık rolü
The effect of digital marketing applications on consumers' purchase intention, intermediation role of brand equity and customer relations management
- Tez No: 900379
- Danışmanlar: PROF. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Dijital teknolojideki gelişmeler, pazarlama faaliyetlerine yeni fırsatlar yaratırken, tüketicilerin de satın alma karar süreçlerini ve satın alma davranışlarını değiştirmektedir. Tüketicilerin, daha bilgili ve daha seçici oldukları bu süreçte dijital pazarlama uygulamaları, ayrı bir önem taşımaktadır. Dijital pazarlama uygulamalarını sürekli ve düzenli şekilde yürüten markalar, tüketicilerle etkileşim içinde önemli avantajlar elde etmektedir. Bu çerçevede tüketiciler, kendilerine sunulan teklifleri değer olarak algıladıkları ölçüde marka değeri güçlenmektedir. Dijital teknolojinin sağladığı kişiselleştirme ile müşteri ilişkileri yönetiminin her bir tüketici düzeyinde yürütülebilmesi, markaların pazardaki rekabet konumlarını güçlendirirken, tüketicideki marka değerini de yükseltmektedirler. Bu çalışma kapsamında anket yöntemi ile 615 tüketiciden alınan veriler analiz edilmiştir Dijital pazarlama uygulamaları, tüketici satın alma niyetini olumlu yönde etkilerken, bu etkide marka değeri ve müşteri ilişkileri yönetimi de aracılık rolüne sahiptir. Araştırmanın sonuçları da söz konusu saptamaları doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in digital technology create new opportunities for marketing activities and change the purchasing decision processes and purchasing behaviours of consumers. In this process where consumers are more informed and more selective, digital marketing applications are of particular importance. Brands that carry out digital marketing practices continuously and regularly gain significant advantages in interaction with consumers. In this context, brand equity is strengthened to the extent that consumers perceive the offers offered to them as value. The personalization provided by digital technology and the ability to carry out customer relationship management at each consumer level strengthen the competitive position of brands in the market, while increasing the brand value in the consumer. Within the scope of this study, data from 615 consumers were analysed by the survey method. While digital marketing practices positively affect consumer purchase intention, brand equity and customer relationship management also have an intermediary role in this effect. The results of the study also confirm these findings.