Sivas il merkezindeki ilkokul çocuklarında antropometrik değerlendirme çalışması
Anthrophometric evaluation study in the population of the elementary school children in Sivas
- Tez No: 90038
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY KOÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ekim - Aralık 1996 tarihleri arasında Sivas il merkezindeki 24 ilkokulda antropometrik değerlendirme çalışması yapıldı. Bu okullardaki 13256 öğrencinin yaşa göre boy ve ağırlık, 13425 'inin ise boya göre ağırlık yüzdelik ve standart sapma değerleri hesaplandı. Bulunan sonuçlar Sivas iline özgü normalleri yansıtan standartları oluşturmaktadır. Bunun ötesinde referans geliştirme çalışmalarında uyulması gereken kurallara da uyulduğundan yerel referanslar olarak önerilmektedir. NCHS referansları ile karşılaştırıldığında yerel referans geliştirme çalışmasının yapıldığı populasyonun yaşa göre boylarının daha kısa olduğu görülmüştür (-2 SD'nin altında olanlar % 4.8). Ülkemizde yapılan diğer standart geliştirme çalışmalarının sonuçları ile karşılaştırıldığında Sivas il merkezindeki ilkokul çocuklarının ortalama değerlerinin diğer çalışmalardakilere oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Bunun nedeni en yeni çalışma olması dolayısıyla çocukların sağlığını etkileyen olumsuz çevresel koşullarının göreceli olarak azalması olabilir. Genel çocuk populasyonunu yansıtan çalışmaların sonuçlarına göre Türkiye'de çocukların antropometrik durumlarında iyileşmeler olmaktadır. Fakat henüz 1970'lerden önce doğmuş NCHS referans toplumunu oluşturan bireylerin yaşa göre boy değerlerine ulaşılamamıştır. Yaşa göre boyun kısa olması genetik farklılıklaruı etkisiyle de olabilir. Bu durumda antropometrik değerlendirmelerde yerel referansların kullanılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
An anthropometric evalution study was done among 24 elementary schools in Sivas city center at the time period between October - December 1996. The percentages and the standart deviation scores of height and weight for age in 13256 students and of weight for height in 13425 students were calculated. The results which reflects the normals of Sivas was called standarts of this city. Moreover in this study the rules of reference developing studies had been attended, so that the results were proposed as local references. The study population which the local reference devoloping study was made, compared with the NCHS references. The study population was shorter than NCHS population for the indicator height for age. This may be related with socioeconomic status, repetative and frequent infections and inadequate food. Comparing the Sivas population with the populations of other standart developing studies were made in Turkey, the population of Sivas had higher values for the indicators of weihgt and height for age. Weight for height wasn't studied in Turkey before. The higher values might have been because of the relative decreases of negative environmental conditions which have affects on the health of the children. According to the results of studies about general children population in Turkey, anthrophonietric status of the children was getting better. But still height for age indicator of the NCHS reference population formed before 1970' s can not be reached. Shortness of the height for age might be the result of genetic conditions. In this case local refernces had to be used in anthrophometric evalutions.