Developing a framework for target cost in post-disaster housing by minimizing time and optimizing cost using 3D model
Afet sonrası konutlarında hedef maliyet için bir çerçeve geliştirme: Zamanın minimize edilmesi ve maliyetin 3 boyutlu model kullanılarak optimize edilmesi
  1. Tez No: 900396
  2. Yazar: ZAFER ÜZMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BEHZAT TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Doğal afetler gezegenimizin değişmez unsurlarından birisidir. Tıpkı diğer doğal afetler gibi depremlerin de insan hayatı üzerinde psikolojik ve fiziksel anlamda direkt olarak etkisi vardır. Bu tip doğa olaylarına karşı; bilimin sunmuş olduğu imkanlar değerlendirilerek mümkün olduğu kadar hazırlıklı olunması, afetlerin yıkıcı sonuçlarının insan hayatı üzerindeki etkisinin minimize edilmesi gerekir. Özellikle Türkiye gibi deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkelerde bu konuya çok daha planlı bir şekilde yaklaşılmalıdır. Depremlere karşı hazırlıksız olunan durumlarda afetlerin yıkıcı etkilerine maruz kalmak da kaçınılmaz olacaktır. Söz konusu yıkcı etkilere karşı bireysel olarak alınabilecek önlemlerin yanı sıra, daha etkili ve kollektif önlemlerin alınması gerekmektedir. Bunun için hayatın her alanındaki profesyonellere önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu noktada en büyük sorumlulardan birisi de şüphesiz ki inşaat endüstrisidir. İnşaat sektörüne mensup profesyonellerin alması gereken en kritik önlem, yapıları deprem yönetmeliğine uygun şekilde inşa ederek afet sırasında meydana gelen yıkımların sonucunda ortaya çıkan can ve mal kayıplarını mümkün mertebe ortadan kaldırmaktır. İnşaat sektörü paydaşlarına depreme hazırlıklı olma noktasında büyük görevlerin düşmesinin yanı sıra, afet sonrasında iyileşme ve yeniden yapılanma süreçlerinde de önemli sorumluluklar düşmektedir. Afet sonucunda çok sayıda binanın yıkılması veya kullanılamaz hale gelmesi pek çok insan için de barınma ihtiyacını ortaya çıkarır. Bu barınma ihtiyacı, afet sonrası sürecinin başında genellikle kamu kuruluşları tarafında geçici konaklama yerleri tahsis edilerek giderilmeye çalışılsa da afetzedelerin en temel insani ihtiyaçlardan biri olan konaklama kalıcı olarak giderilmelidir. Bunun için, devlet hazinesi tarafından finanse edilen afet sonrası toplu konut projeleri inşa edilmektedir. Afet sonrası konutlarında proje yönetimiçok kritik bir önem etmektedir. Çünkü afet sonrasında oluşan olağanüstü koşullarda yapılan konut inşaatı, bazı noktalarda geleneksel konut inşaatından farklılık göstermektedir. Bu tez çalışmasında, inşaat projelerinin ana parametreleri olan zaman, maliyet ve kalite, afet sonrası koşullarında bir önem sırasında değerlendirilmiştir. Afet sonrası konutları, afet sırasında evi yıkılmış ya da tahrip olmuş afetzedelere teslim etmek üzere inşa edildiği için, afetzedelerin maruz kaldığı olumsuz koşulların ivedi bir şekilde sonlandırılması adına mümkün olduğu kadar hızlı şekilde inşa edilmesi gerekmektedir ve proje ekipleri planlamalarını bu doğrultuda yapmalıdır. Projenin her aşamasında, projenin süresini minimize edecek aksiyonlar etraflıca değerlendirilmeli ve uygulanmalıdır. Zaman parametresinin yanında ikincil olarak maliyet parametresi gelmektedir. Doğal afetlerin yıkıcı etkisinin çok geniş alanlarda hissedilmesinin bir sonucu olarak daha fazla yapı zarar görür ve daha fazla mağdur için barınma ihtiyacı ortaya çıkar. Bu projelerin çok sayıda ve eş zamanlı olarak yürütülmesi, projeleri finanse eden devlet hazinesinde çok büyük bir yük meydana getirir. Bu noktada efektif maliyet yönetimi de oldukça kritik bir yol oynamaktadır, bu yüzden bu tez çalışmasında zaman minimizasyonu şartının sağlandığı durumlarda ikincil kriter olarak maliyetin göz önünde bulundurulmasına karar verilmiştir. Bu noktada hedef maliyetleme yöntemi kullanılmasına karar verilmiştir. Ancak, projenin içerisinde bulunduğu koşullar sebebiyle projenin başında sabit bir hedef maliyet belirlemek mümkün olmadığı için, bu çalışmada dinamik hedef maliyetleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yönteme göre, hedef maliyetin sabit bir maliyet değeri olarak projenin başında belirlenmesinin doğru sonuçlar vermeyeceği olağanüstü durumlarda, yapılan optimizasyon işlemleri sonucunda ortaya çıkan proje maliyeti hedef maliyet olarak belirlenir. Zaman ve maliyet parametreleri değerlendirilirken aynı zamanda belirlenen sınırlandırmalar çerçevesinde değerlendirilen kalite de dikkate alınan bir diğer faktördür. Bu çalışmada kalite, belirlenen kalite parametrelerinin sınırlandırmalar çerçevesinde sağlanmasının yanı sıra, sahada yapılan uygulamaların yönetmeliklere uygun şekilde eksiksiz şekilde imal edilerek teslim edilmesini de kapsamaktadır. Belirlenen bu amaçların gerçekleştirilmesi için uygulanan yöntem tasarım aşamasında belirlenen malzemelerin alternatif malzemelerle değiştirilmesidir. Bunun için alternatif malzemeler belirlenmiş ve bu malzemelerin zaman, maliyet ve kalite faktörleri için gösterge niteliği taşıyan karakteristik değerleri kıyaslanarak bir malzeme seçimi yapılmıştır. Kalitenin göstergesi olarak literatürde oldukça fazla parametre kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında bunlar arasından 3 parametre belirlenmiş ve kalite faktörü tanımlanan sınırlamalar çerçevesinde bu 3 parametrenin karakteristik değerleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Bu işlemin bütün aşamaları bir vaka analizinde uygulamalı olarak gösterilmiştir. Vaka analizinde 2023 yılında Türkiye'de gerçekleşen depremin sonrasında inşa edilmesi planlanan bir toplu konut projesinin bir binası numune proje olarak kullanılmıştır. Kullanılan proje toplamda 6 kat ve 20 daireden oluşan bir konut projesidir. Vaka analizi eş zamanlı olarak devam eden 3 farklı adımdan oluşmaktadır. Bunlardan biri iş programının analizidir. Proje ekibi tarafından temin edilen detaylı iş programı bu çalışmada kullanılacak şekilde filtrelenmiş ve sadeleştirilmiştir. Bu işlemlerin ardından projenin kritik yolu çıkarılmış ve malzeme değişikliği için projenin süresinde doğrudan etkisi olan kritik aktiviteler analiz edilmiştir. Değişiklik yapılmasına karar verilen aktivitelerde, tasarım aşamasında bu aktiviteler için kullanılmasına karar verilen malzemelerine alternatif olacak malzemelerin araştırılması yapılmıştır. Araştırmalar neticesinde alternatif olarak seçilen malzemelerin ilgili parametrelere ait karakteristik özellikleri elde edilmiş ve tasarımdaki malzemenin hangi alternatif malzeme ile değiştirileceğine karar verilmiştir. İkinci adım 3 boyutlu modelin oluşturulmasıdır. Bunun için proje ekibinden temin edilen statik ve mimari projeler kullanılmıştır. Modelleme işlemi sektörde en yaygın kullanılan 3 boyutlu modelleme araçlarından biri olan Revit kullanılarak yapılmıştır. Projenin 3 boyutlu ortamda modellenmesi: projedeki elemanların toplam miktarının insan kaynaklı hatalara maruz kalmadan hızlı bir şekilde elde edilmesini (1), tekrarlı olarak yapılan veri girişi-çıktıların yorumlanması döngüsünde hatasız ve hızlı bir şekilde analiz yapılmasını (2) ve her bir mühendisin kendi şablonunu oluşturmasından kaynaklı olarak veri transferi sonrasında verilerin entegrasyonunda yaşanan güçlüğün nesnel bir platform oluşturarak ortadan kaldırılmasını (3) sağlar. Modelin sunmuş olduğu bu imkanlar, vaka analizinde de kullanılan afet sonrası deprem konutları inşaatı gibi proje yönetiminin çok kritik rol oynadığı projelerin çok daha kolay bir şekilde yönetilmesini olanak tanır. Eş zamanlı olarak devam eden bir diğer adım da maliyet kırılım yapısının oluşturulmasıdır. Maliyet kırılım yapısının oluşturulması maliyet yönetimi açısından önemli katkı sunmaktadır. Bu tez çalışmasının vaka analizinde, proje ekibinden temin edilen maliyet verileriyle detaylı bir maliyet kırılım yapısı oluşturulmuştur. Maliyet kırılım yapısındaki kalemlerin her birine benzersiz kodlar atanıp, daha sonra bu kodlar 3 boyutlu modele tanımlanmıştır. Bu yöntemle 3 boyutlu model ile maliyet kırılım yapısının entegre bir şekilde çalışması hedeflenmiştir. Bu entegrasyon, model üzerinde malzeme değişimleri yapıldığında maliyet verilerinde meydana gelen değişimin hızlı bir şekilde elde edilmesine olanak sağlamıştır. Tez çalışmasının son bölümünde, tüm bu işlemlerin sonucunda elde edilen çıktılar ortaya koyulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are one of the unchangeable phenomena on our planet. Throughout history, humans have witnessed and been exposed to the destructive impacts of disasters. Since there is no chance to prevent it from happening, people must take measures to avoid its devastating effects. The measures can be classified into two groups as precautions to be taken individually and collectively. There is no doubt that each person must take precautions for themselves. However, it is not enough to avoid all destructive effects of disasters only by taking individual precautions. At this point, professionals in some industries should be aware and work by fully considering the danger resulting from disasters. One of the industries responsible for this is the construction industry. Construction industry stakeholders are expected to prepare the buildings for earthquakes by constructing them in compliance with the earthquake regulations; otherwise, they may make way for the death of thousands of people due to earthquakes. When people and society are unprepared for an earthquake, tragic results may occur due to the disaster. People living in territories affected by earthquakes may lose their homes. As such, in the situation before the disaster, stakeholders of the construction industry are responsible for the post-disaster recovery period. Since many dwellings collapse or become unusable due to catastrophes, accommodation needs to occur for many victims. Accommodation, one of the most vital needs, must be satisfied promptly, and the satisfaction is expected to be provided by professionals in the construction industry. At this point, collective housing projects are constructed. In this thesis study, a framework was created to benefit the management of post-disaster collective housing projects. The framework is expected to serve as a roadmap for project management teams working on such projects. This framework specified time minimization as the primary objective due to the time pressure in post-disaster projects. Afterwards, cost optimization must be considered since post-disaster projects are a heavy burden for the state when disasters affect many areas. Quality was kept in mind within limitations during the time minimization and cost optimization processes. A sample building project from a post-disaster collective housing project after the earthquake in Turkiye in 2023 was used to demonstrate the application of time minimization and cost optimization. A comprehensive schedule and cost data provided by the project team were incorporated into the study for more realistic results. Thanks to this, the activities directly affecting project duration, called critical activities, were revealed. The materials for critical activities were changed to alternative materials based on extensive research to achieve the objectives. During the application, BIM tools were utilized to create a 3D model of the project, and the model was integrated into the Cost Breakdown Structure, which was created by using the cost data provided by the project team. After the application, results were explained and interpreted, and recommendations for future studies on this subject were expressed.