Independence of case and inner aspect in Turkish
Türkçede durum ve içsel görünüşün bağımsızlığı
- Tez No: 900395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÖZGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Dilbilim, Science and Technology, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İçsel görünüş, yüklemlerin bir olayın zamansıl yapısını tanımlama biçimlerini ifade eder. Geleneksel olarak, sonlu bir olay bitimli (ing. telic), sonlu olmayan (ing. atelic) bir olay ise bitimsiz olarak adlandırılır. Alanyazında belirtme durumu taşıyan içsel öğeler ile olayın bitimlilik yorumu arasında doğrudan bir ilişki olduğu geniş çapta kabul edilmektedir. Belirtme durumunun bitimlilik, parçacıl durumun ise bitimsizlik getirdiği Fince gibi kimi dillerde olayın bitimliliği açık biçimbilimsel durum birimleriyle işaretlenir (Kiparsky, 1998). Nakipoğlu (2009), Türkçenin de bitimlilik kavramını açık biçimbilimsel durum birimleriyle işaretleyen bir dil olduğunu ve belirtme durumunun Türkçede bitimlilik operatörü olarak işlev gördüğünü savlar. Türkçede yüklemlerin bitimlilik yorumlamaları ve belirtme durumu almış nesneler arasında kayda değer bir korelasyon görülse de, bu tezde Türkçede belirtme durumu ve bitimlilik yorumlamaları arasındaki ilişkinin dolaylı bir ilişki olduğunu savlayacağız. Bu ilişkinin dolaylı olmasının altında yatan nedenlerin: (i) belirtme durumu almış bir nesnesi olmasına karşın bitimsiz yorumlanan yüklemlerin görülebilmesi ve (ii) içerisinde belirtme durumu bulunmayan tümcelerin bitimli olaylara gönderimde bulunabilmesi olduğunu savlayacağız. Bu tezde, MacDonaldı (2006) takip ederek durum ve içsel görünüşün bağımsız davranışının altında içsel görünüşün otonom yapısının yattığını savlayacak ve Türkçe verinin bu savı desteklediğini göstereceğiz.
Özet (Çeviri)
Inner aspect refers to how a predicate describes the temporal structure of an event. Traditionally, an event with an endpoint is defined as delimited (i.e. telic), and an event without an endpoint is defined as nondelimited (i.e. atelic). In the literature, it is widely accepted that there is a direct relationship between the accusative marked internal argument and a delimited event interpretation. Some languages such as Finnish mark delimitedness with overt morphological markers where the accusative marks delimited events and the partitive marks nondelimited events (Kiparsky, 1998). Nakipoğlu (2009) claims that Turkish is such a language and the accusative case on direct objects functions as delimiter in the language. Although there is a significant correlation between delimitedness interpretations of predicates and overt accusative marking of objects in Turkish, we will argue in this thesis that the relation between the accusative case and delimitedness in Turkish is indirect. We argue that the said relation is only indirect in Turkish on accounts of the following: (i) predicates with accusative marked objects can also denote nondelimited events and (ii) sentences without an accusative marked object can trigger delimited event interpretations. We argue in this thesis that the independent relationship between case and inner aspect follows from the autonomous structure of inner aspect following MacDonald (2006) and show that Turkish data supports this phenomenon.