Building peoples' friendship university in moscow: Internationalization of socialist modernism in the cold war context
Moskova'da halkların dostluğu üniversitesini inşa etmek: Soğuk savaş bağlamında sosyalist modernizmin uluslararasılaşması
  1. Tez No: 900398
  2. Yazar: ALİ HAYDAR ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışma, kentlileşmiş ve sanayileşmiş sosyalizmin tam merkezinde, Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'nın uluslararası temaslarının gelişmeye başladığı İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemdeki mekânsallığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle sosyalist modernizmin 1960'lardaki uluslararasılaşmasına odaklanılarak, daha sonra Patrice Lumumba adını alacak olan Halkların Dostluğu Üniversitesi'nin farklı kamusal ve özel ortamlarındaki mekânsal olanakları, bilgi üretimi ve deneyimleri incelenmektedir. Soğuk Savaş'ın iki süper gücü olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ndeki (SSCB) savaş sonrası üniversiteler, Halkların Dostluğu Üniversitesi'nin kuruluşunu anlayabilmek için öncelikle incelenecektir. Savaş sonrası modernite ve mimarlıkta sosyalist modernizmin anlaşılmasını gerektiren sosyalist modern üniversite, incelemenin odağında yer alacaktır. Bu tartışma çerçevesinde, Halkların Dostluğu Üniversitesi'nin oluşturulması, yönetsel ve akademik amaçları ile üniversite kompleksinin kampüs olarak inşasıyla ilişkili olarak mekânsal özellikleri araştırılmaktadır. Yerleşkedeki gündelik hayatın anlaşılabilmesi için (yabancı) öğrencilerin nasıl yaşadıkları değerlendirilmektedir. Böylelikle, Halkların Dostluğu Üniversitesi'nin neden ve nasıl Sovyetler Birliği ve diğer ülkelerin“toplumsal yoğunlaştırıcısı”olmayı amaçladığını inceleyen bu çalışma, okul yerleşkesinin bu amacın gerçekleştirilmesi için mekân sağladığını ve üniversitenin olası etkilerinin yerleşke sınırlarını aşarak Üçüncü Dünya ülkelerindeki mezunları aracılığıyla denizaşırı ülkelere ulaştığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the spatiality of urbanized and industrialized socialism at its very center, i.e. Moscow, the capital city of the Soviet Union, in the post-World War II period when the international contacts of the city began to develop. Focusing on the internationalization of socialist modernism especially in the 1960s, the opportunities, knowhow production and experiences of spatiality in various public and private environments of Peoples' Friendship University in Moscow, later named after Patrice Lumumba, is examined. Post-war universities in the United States of America and the Union of Soviet Socialist Republics as two superpowers of the Cold War, are initially analyzed to understand the foundation of Peoples' Friendship University in 1960. The socialist modern university will then be the focus of analysis, requiring an understanding of post-war modernity and socialist modernism in architecture. In this frame, the making of Peoples' Friendship University with its administrative and academic aims, and spatial features in relation to the construction of the university complex as a campus is under investigation. How (foreign) students were living in the university is evaluated in order to understand daily life in the campus. Thus, examining why and how Peoples' Friendship University aimed to become a“social condenser”of the relation between the Soviet Union and other countries, the study point outs the fact that its campus provided the space for realization of this aim, and potential influences of the university exceeded the boundaries of the campus to reach overseas by its graduates in Third World.