Linking discourse-level information: A study on discourse relation alignment within multiple texts and languages
Derlem seviyesi bilginin bağlanması: Birden fazla metin ve dilde derlem ilişkisi hizalaması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 900399
  2. Yazar: SİBEL BİRTEKOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK BOZŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, çok dilli bağlamlarda, çapraz-dil söylem yapılarının karmaşık doğasını ve söylem ilişkilerinin ifade edilişini, özellikle TED-MDB derlemine odaklanarak incelemektedir. Paralel derlemlerde söylem ilişkilerini hizalayarak, çalışmada söylemlerin nasıl gerçekleştirildiği, anlamsal kaymalar ve farklı dillerdeki cümleler arası kodlama desenlerindeki varyasyonlar araştırılmaktadır. Analiz, ifade farklılıkları, örtük bilgi, açıklık ve söylem anlamlarının dağılımı üzerindeki ayrıntıları vurgulamakta, söylem çevirisindeki incelikleri öne çıkarmaktadır. Ayrıca, çalışmada doğal olarak oluşan verilerden ikidilli sözlük türetme yöntemleri geliştirerek, pragmatik çalışmalar ve doğal dil işleme (NLP) sistemlerinin geliştirilmesi için değerli kaynaklar yaratılmaktadır. Gelecek araştırma yönleri, alternatif söylem işaretleme düzenlerinin araştırılması, söylem çevirisi üzerindeki alanlara özgü etkilerin incelenmesi, sözdizimsel etkileşimlerin gözden geçirilmesi ve çeşitli dil çiftlerine genişletilmiş analiz yapılması, veri bağlantılarının Linked Language Open Data (LLOD) standartlarına göre hizalanması gibi konuları içermektedir. Bu araştırma, farklı dillerde söylem çevirisinde dilsel incelikler ve anlamsal uyumlar hakkında daha derin bir anlayışa önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the complex nature of cross-linguistic discourse structures and the expression of discourse relations within multilingual contexts, focusing specifically on the TED-MDB corpus. By aligning discourse relations in parallel corpora, the study explores variations in how discourse is realized, semantic shifts, and patterns of inter-sentential encoding across different languages. The analysis emphasizes differences in expression, implicitation and explicitation of discourse connectives, and the distribution of discourse senses, highlighting the nuances in discourse translation. In addition, the study develops methods for bilingual lexicon induction from naturally occurring data, creating valuable resources on multiple languages for discourse and pragmatic studies and the enhancement of natural language processing (NLP) systems. Future research directions include investigating alternative discourse annotation schemes, exploring domain-specific impacts on discourse translation, examining syntactic interactions, and expanding the analysis to other language pairs while aligning data to Linked Language Open Data (LLOD) standards. This research significantly contributes to the understanding of linguistic differences in conveying discourse relations and semantic adaptations in the translation of discourse relations across diverse languages.