Hatay ilinde muz serası yapımına uygun alanların çok ölçütlü mekansal değerlendirme yöntemi ile belirlenmesi
Determination of areas suitable for banana greenhouse construction in hatay province using multi-criteria spatial evaluation method
- Tez No: 900405
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İRVEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin en güney kesiminde yer alan Hatay ilinde temeli AHP (Analitik Hiyerarşi Süreci) yöntemine dayalı Çok Ölçütlü Mekânsal Değerlendirme Yöntemi (ÇÖMD) ile muz üretimi yapılacak uygun sera alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, muz serası yapılabilecek alanların belirlenmesinde; sıcaklık, arazi eğimi, toprak özellikleri, yerüstü su kaynaklarına uzaklık, yollara uzaklık, yerleşim yerlerine uzaklık, yağış ve rüzgâr hızı olmak üzere sekiz ölçüt kullanılmıştır. Muz serası yapımına uygun alanların belirlenmesine ilişkin ölçütlerin değerlendirilmesi aşamasında yedi uzman görüşü alınmıştır. Uzman görüşleri için Saaty tarafından oluşturulmuş göreceli önem ölçeğinden yararlanılarak hazırlanan anket yapılmıştır. AHP yöntemi ile ölçütlerin çalışmada kullanılması planlanan ağırlıkları belirlenmiştir. Değerlendirme sonucunda elde edilen ölçüt ağırlıkları ILWIS Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımları kullanılarak ağırlıklı çakıştırma yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucu 87773 hektar alan Hatay ilinde muz serası yapımına uygun bulunmuş ve bu alanları gösteren sonuç haritası elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the suitable greenhouse areas for banana production in Hatay province, which is located in the southernmost part of Turkey, using the Multi-Criteria Decision Analysis (MCDA) based on the AHP (Analytical Hierarchy Process) method. In the study, eight criteria were used to determine the areas where banana greenhouses will be built, namely temperature, slope, soil properties, distance to surface water resources, distance to roads, distance to settlements, precipitation and wind speed. Seven expert opinions were received during the evaluation phase of the criteria for determining the areas suitable for banana greenhouse construction. A survey was prepared using the relative importance scale created by Saaty for expert opinions. The weights of the criteria planned to be used in the study were determined with the AHP method. The criterion weights obtained as a result of the evaluation were analyzed with the weighted superimposition method using ILWIS Geographic Information Systems (GIS) software. As a result of the analysis, 87773 hectares of land were found very suitable for banana greenhouse construction in Hatay province, and these areas were shown on the composite map.