Perspective taking in narrative comprehension: A three-factor investigation
Hikaye kavramada bakış açısı almanın rolü: Üç faktörlü bir inceleme
  1. Tez No: 900427
  2. Yazar: MUSTAFA AKKUŞÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK BOZŞAHİN, DR. CEYHAN TEMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Hikâye, karakterler etrafında dönen olayların/durumların anlatıldığı bir söylem türüdür. Hikâye kavrama, hikayelerde anlatılan karakterlerin ve olayların okuyucunun zihninde nasıl temsil edildiğini, hikayeleri okurken ne tür çıkarımların etkinleştirildiğini ve hikayelerin kavranmasını hangi metin faktörlerinin etkilediğini içerir. Bu yazıda hikâye kavramada perspektif alma konusuna odaklanıyoruz. Bazı araştırmalar, okuyucuların anlatıları okurken her zaman kahramanın bakış açısını aldıklarını savunurken, diğerleri bunun çeşitli faktörlere (örneğin, anlatının yazıldığı bakış açısı) bağlı olduğunu ileri sürmektedir. Bu konuyu derinlemesine araştırmak için üç faktörden oluşan hipotezler geliştirdik. Literatürdeki bazı önemli çalışmaları takip eden temel hipotezlerimiz şöyledir: Okuyucular, üçüncü-şahıs bakış açısıyla yazılan pasajları okurken her şeyi bilen anlatıcının bakış açısını benimser, birinci-şahıs bakış açısından yazılan pasajlarda ise kahramanın bakış açısını benimser. Spesifik hipotezlerimiz için ise formülasyonumuza iki faktör daha ekledik (kurulum ve gösterimsel hareket fiilleri). Perspektif almanın deşifre edilmesinde, 1) kaynak ve varış noktası bilgilerinin kurulması durumunun ve 2) gösterimsel hareket fiillerinin (gel, git) ve bu fiillerin nasıl kullanıldığının önemli olduğunu savunduk. Üç faktörümüzün (anlatıcı bakış açısı, kurulum ve gösterimsel hareket fiilleri) etkilerini test etmek için ana dili İngilizce olan kişilerle 10 deney gerçekleştirdik. Deneylerimizde bağımlı ölçü olarak okuma süresini kullandık. Sonuçlar, okuyucuların okuma sırasında sürekli olarak kahramanın bakış açısını benimsediklerini gösterdi. Sonuçları tartıştık ve gelecekteki çalışmalar için bazı fikirler sunduk.
Özet (Çeviri)
A narrative is a kind of discourse wherein events/situations revolving around characters are described. The field of narrative comprehension deals with how characters/events in narratives are represented in readers' cognitive system, what types of inferences are activated, and what text factors influence the comprehension of narratives. In this paper, we focus on the issue of perspective taking in narrative comprehension. Some studies argue that readers always take the protagonist's perspective while reading narratives, whereas others argue that it depends on several factors (e.g., the point-of-view the narrative is written from). To investigate this issue further, we developed several hypotheses comprising of three factors. Our main hypotheses, which follow some important studies in the literature, state that while reading passages written from third-person point-of-view, readers adopt the omniscient narrator's perspective, whereas in passages written from first-person point-of-view, readers adopt the protagonist's perspective. For our specific hypotheses, we added two more factors to our formulation (i.e., establishment and deictic motion verbs). We argued that 1) establishment of source and destination information, as well as 2) deictic motion verbs (come, go) and how these verbs are used are important in deciphering perspective taking. We conducted 10 experiments with native English speakers to test the effects of our three factors (i.e., narrator point-of-view, establishment, and deictic motion verbs). We used reading time as the dependent measure in our experiments. The results overall indicated that readers consistently adopted the protagonist's perspective during reading. We discussed the results and offered some directions for future studies.