Kalça ve/veya diz osteoartritli hastalarda telerehabilitasyon ile uygulanan core stabilizasyon egzersizi ile kombine geleneksel egzersizin ağrı, postüral kontrol, işlevsel seviye ve düşme korkusu üzerine etkileri
The effects of conventional exercise combined with core stabilization exercise by telerehabilitation on pain, postural control, functional level and fear of fall in patients with hip and/or knee osteoarthritis
  1. Tez No: 900432
  2. Yazar: LAÇİN NAZ TAŞCILAR UYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL DİDEM TAKİNACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kalça ve/veya diz osteoartritli kadın hastalarda telerehabilitasyon yöntemiyle uygulanan geleneksel egzersiz ile core stabilizasyon egzersizinin ağrı, postüral kontrol, işlevsel seviye, düşme korkusu üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kalça ve/veya diz osteoartritli hastalar randomizasyon ile iki gruba ayrıldı. Grup I'e telerehabilitasyon ile geleneksel egzersiz ve core stabilizasyon egzersizi uygulandı. Grup II'ye telerehabilitasyon ile geleneksel egzersiz uygulandı. Ölçüm parametreleri olarak Numerik Derecelendirme Ölçeği (NDÖ), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Kalça Yetersizliği ve Osteoartrit Sonuç Skoru-Kısa Form (HOOS-PS) ve Diz İncinme ve Osteoartrit Sonuç Skoru-Kısa Form (KOOS-PS) ve Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES) kullanıldı. Bulgular: Grup I ve Grup II'de tedavi sonrası NDÖ ve UDES tedavi öncesine göre istatistiksel olarak düşüktü (p0,05). Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p=0,144). Sonuç: Kalça ve/veya diz OA'lı hastalarda telerehabilitasyon ile uygulanan core stabilizasyon egzersizi ağrı şiddeti ve düşme korkusu skorlarını iyileştirmede geleneksel egzersizden daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of conventional exercise and core stabilization exercises by telerehabilitation on pain, postural control, functional level and fear of falling in female patients with hip and/or knee osteoarthritis. Materials and Methods: Patients with hip and/or knee osteoarthritis were randomly divided into 2 groups. Patients in group 1 had conventional exercises and core stabilization exercises via telerehabilitation. Patients in group 2 had conventional exercises via telerehabilitation. Numeric Rating Scale (NRS), Berg Balance Scale (BBS), Timed Up and Go Test (TUG), Hip Disability and Osteaorthritis Outcome Score-Physcial Function Short Form (HOOS-PS) and Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score-Physical Function Short Form (KOOS-PS) and Falls Efficacy Scale-International (FES-I) were used as a measurement parameters. Results: In Group I and Group II, NRS and FES-I after treatment were statistically lower than before treatment (p0.05). There was no statistically significant difference between the groups (p=0.144). Conclusion: Core stabilization exercise by telerehabilitation is more effective than conventional exercise by telerehabilitation in improving pain intensity and fear of falling scores in patients with hip and/or knee OA.