Postural dengesizliği olan obez bireylerde zayıflama diyetinin denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of weight loss diet on balance and quality of life in obese individuals with postural instability
  1. Tez No: 900440
  2. Yazar: NİDA TOKAÇ ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Obezitenin kalp hastalığı, diyabet, kanser, solunum yolu ve kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok hastalıkla ilişkili olduğu bilinirken son zamanlarda postural instabilite ile de ilişkili olduğu gösterilmiştir. Posturografi, postural instabilite ölçümünü ifade eder ve postural instabilitenin objektif olarak değerlendirilmesini sağlar. Posturografi testlerinde statik ve dinamik olmak üzere iki tip duruş vardır.“Statik”duruş, testler için kullanılan denge tahtası, deneğin gözleri açık veya kapalı olarak dik durduğunda ölçülür.“Dinamik”duruş ise, sallanma prosedürü sırasında, vücut duruşu kasıtlı olarak bozulduğunda ve stabiliteyi korumak için aktif hareketler gerektirdiğinde ölçülür. Ayakta durma esnasında postural stabilitenin kontrolüne katkıda bulunan sistemler vardır: beyin, vestibüler, görsel ve proprioseptif duyu ve kas-iskelet sistemi gibi. Bu sistemlerin herhangi birinde oluşan bir eksiklik postural instabiliteye neden olabilmektedir. Obezite postural instabilite oluşumuna, düşme riskinde artışlara neden olurken düşmeye bağlı yaralanmaların da artışına neden olmaktadır. Önceki çalışmalar obezitenin ayakta durma esnasında denge ve postural stabiliteyi etkilediğini göstermesine rağmen, obez bireylere zayıflama diyeti uygulanmasının denge ve postural stabilite üzerindeki etkileri pek bilinmemektedir. Bu nedenle bu çalışma, postural instabilitesi olan şişman bireylerde 12 haftalık zayıflama diyetinin denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisini göstermek amacıyla planlanmıştır. Yaşları 18-55 yıl arasında olan, bilgisayarlı dinamik posturografi (BDP) ile postural instabilitesi olduğu belirlenen, beden kütle indeksi (BKİ) 25.0 kg/m2 ve üzerinde olan toplam 40 kadın birey (20 birey müdahale grubunda, 20 birey kontrol grubunda) çalışmaya dahil edilecektir. Bireylerin BDP ve antropometrik ölçümlerinin alınmasının ardından Tinetti Denge ve Yürüme Testi ile Nottingham Sağlık Profili ölçekleri sorularına yanıt verilmesi istenecektir. Kontrol grubuna sadece başlangıçta denge bozukluğuna yönelik olarak sözel önerilerde bulunulacaktır. Müdahale grubuna denge bozukluğuna yönelik olarak sözel önerilere ek olarak 12 haftalık süre boyunca zayıflama diyeti uygulanacak ve iki haftada bir (telefon ile) görüşme sağlanacaktır. Her iki grubun BDP, Tinetti Denge ve Yürüme Testi ve Nottingham Sağlık Profili ölçekleri yanıtlaması istenecek ve antropometrik ölçümleri başlangıçta ve 12. haftalarda alınacaktır.
Özet (Çeviri)
While it is known that obesity is associated with many diseases such as heart disease, diabetes, cancer, respiratory tract and musculoskeletal system diseases, it has recently been shown to be associated with postural instability. Posturography refers to the measurement of postural instability and provides an objective assessment of postural instability. There are two types of postures in posturography tests, static and dynamic.“Static”stance is measured when the balance board used for the tests is standing upright with the participant's eyes open or closed.“Dynamic”stance, on the other hand, is measured during the swinging procedure when body posture is deliberately distorted and requires active movements to maintain stability. There are systems that contribute to the control of postural stability during standing: brain, vestibular, visual and proprioceptive senses, and musculoskeletal system. A deficiency in any of these systems can cause postural instability. While obesity causes postural instability and increases the risk of falling, it also causes an increase in fall-related injuries. Although previous studies have shown that obesity affects balance and postural stability during standing, the effects of weight loss diet on balance and postural stability in obese individuals are not well known. Therefore, this study was planned to show the effect of a 12-week weight loss diet on dynamic posturography, balance, gait test and quality of life in obese individuals with postural instability. A total of 40 women (20 individuals in the intervention group, 20 individuals in the control group) aged between 18-55 years, determined to have postural instability by computerized dynamic posturography (BDP), and with a body mass index (BMI) of 25.0 kg/m2 and above will be included in the study. After testing the BDP and taking anthropometric measurements of the individuals, they will be asked to answer the questions of the Tinetti Balance and Gait Test and the Nottingham Health Profile scales. Verbal suggestions will be given to the control group for postural instability only at the beginning. The intervention group will be given a weight loss diet for 12 weeks and will be interviewed every two weeks (phone call). Both groups will be required to respond to the BDP, Tinetti Balance and Gait Test, and Nottingham Health Profile scales, and anthropometric measurements will be taken at baseline and at 12 weeks.