Use of recycling concrete aggregates together with geotextiles in drainage systems
- Tez No: 900454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ KESKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde artan nüfus yoğunluğu nedeniyle doğal kaynakların tahribatı da giderek artış göstermektedir. Bu artış sonucunda oluşacak barınma taleplerini karşılamak adına yeni agrega ocakları ile birlikte çimento üretimi için yeni hammadde sahalarına ihtiyaç duyulacaktır. Bunun yanı sıra, son dönemlerde yaşanan üzücü depremlerin etkisi de düşünüldüğü zaman bu talepleri daha da arttıracaktır. Hammadde kaynaklarının tüketimi yerine yıkıntı atıklarının oluşturduğu stokların kullanılması hem doğal kaynak tahribatını azaltabilecek hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilecektir. Çalışma kapsamında, geri dönüşüm beton agregalarının geosentetik bir malzeme olan geotekstiller üzerinde ki etkileri araştırılmıştır. Drenaj sistemlerinde geotekstil kullanımının gerekli olduğu durumlarda, geotekstil seçimi için öncelikli olarak elek analizi deneyleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucu elde edilen değerlere ek olarak geri dönüşüm beton agregası için su emme ve özgül ağırlık, Los Angeles Aşınma ve pH deneyleri yapılmıştır. Karayolları Teknik Şartnamesinde belirtildiği üzere, drenaj sistemleri için örgüsüz tip polipropilen geotekstil kullanılmıştır. Geotekstil ile birlikte hazırlanan geri dönüşüm beton agregasının bir arada kullanılması için günde 3 saat ve 100 lt su akışı sağlayan bir sistem geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında arazi ortamına uygunluğu ve deneylerden daha verimli sonuçlar elde etmek adına deney süreleri 1 ve 4 ay olarak belirlenmiştir. Geri dönüşüm beton agregası ile karşılaştırma yapılması açısından da kırmataş seçilmiştir. Geri dönüşüm betona agregaların bünyesinde bulunan hidrate olmayan çimento harcından dolayı, zamanla geotekstiller üzerindeki tıkanma maddelerinde ve permittivity değerlerinde tahmin edildiği gibi bir artış ve olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, due to the increasing population density, the destruction of natural resources is also increasing. In order to meet the housing demands that will arise as a result of this increase, new aggregate quarries and new raw material fields for cement production will be needed. In addition, when the effects of the recent sad earthquakes are considered, these demands will increase even more. Using stocks formed by demolition waste instead of consuming raw material resources can both reduce the destruction of natural resources and contribute to the country's economy. Within the scope of the study, the effects of recycled concrete aggregates on geotextiles, which are geosynthetic materials, were investigated. In cases where geotextile use was required in drainage systems, sieve analysis tests were primarily performed for geotextile selection. In addition to the values obtained as a result of the analyses, water absorption and specific gravity, Los Angeles Abrasion and pH tests were performed for recycled concrete aggregate. As specified in the Highway Technical Specification, non-woven type polypropylene geotextile was used for drainage systems. A system providing 3 hours and 100 lt water flow per day was developed for the combined use of recycled concrete aggregate prepared with geotextile. Within the scope of the research, the test periods were determined as 1 and 4 months in order to obtain more efficient results from the experiments and to be suitable for the field environment. Crushed stone was also selected for comparison with recycled concrete aggregate. Due to the unhydrated cement mortar contained in the aggregates in recycled concrete, there has been an increase in the clogging substances and permittivity values on the geotextiles over time, as predicted.