Çocuklar üzerinde yapılan klinik araştırmalar
Clinical research in children
- Tez No: 900458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR NART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsan sağlığının geliştirilmesi ve yeni tedavi yöntemlerinin bulunabilmesi açısından insan üzerinde yapılan klinik araştırmalar bir gerekliliktir. Ancak bu araştırmalar mutlaka ulusal ve uluslararaları düzenlemelere ve tıp eğitinin ilkelerine uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Bu kurallara uyulmadan gerçekleştirilen klinik araştırmalar, hem gönüllülerin hem de toplumun sağlığını riske atar. Çocuklar, toplumumuzun en hassas ve korunmaya ihtiyaç duyan kesimidir. Bu nedenle çocuklar üzerinde yapılan klinik araştırmaların hukuka uygunluğu, yetişkinler üzerinde yapılan klinik araştırmalara kıyasla bazı ek özel şartlara tabidir. Bu kapsamda özellikle çocuğun klinik araştırmaya katılması için kimin rıza vereceği kafa karışıklığına yol açabilmektedir. Çalışmamızda öncelikle klinik araştırma kavramı ve tarihi, klinik araştırma mevzuatı, klinik araştırmaya hâkim olan temel ilkeler ve klinik araştırma süreci incelenecektir. Daha sonra çocuklar üzerinde yapılan araştırmalara geçilecek ve klinik araştırmada çocuk kavramı, çocuklar üzerinde yapılan klinik araştırmaların tarihi gelişimi ve mevzuatı, çocuklar üzerinde yapılan klinik araştırmaların hukuka uygunluk koşulları ve çocukların tıp hukukundaki temel hakları ile bunların klinik araştırmalardaki yansımalarına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Clinical research in humans is a necessity for improving human health and finding new treatment methods. However, these studies must be conducted in accordance with national and international regulations and the principles of medical ethics. Clinical research conducted without following these rules puts the health of both volunteers and the public at risk. Children are the most vulnerable part of our society and in need of protection. For this reason, the legality of clinical research on children is subject to some additional special conditions compared to clinical research on adults. In this context, especially the question of who gives consent for the child to participate in clinical research may lead to confusion. In our study, firstly, the concept and history of clinical research, clinical research regulations, the fundamental principles governing clinical research and the clinical research process will be examined. Then, the concept of children in clinical research, the historical development and regulation of clinical research on children, the conditions of legality of clinical research on children, the fundamental rights of children in medical law and their reflections in clinical research will be discussed.