Ebeveynlerin dahil olduğu oyun terapi müdahalelerinin çocukların kaygıları üzerinde etkililiği: Bir sistematik literatür taraması
The effectiveness of play therapy interventions involving parents on children's anxiety: A systematic literature review
- Tez No: 874685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ULUSOY DOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma ebeveynleri dahil eden oyun terapi müdahalelerinin çocuklardaki kaygı sorunları üzerindeki etkililiğini inceleyen araştırmaların sunduğu ampirik kanıtları titizlikle özetleyen bir sistematik gözden geçirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında belirlenen anahtar sözcükler kullanılarak EBSCOHOST, Scopus, Web of Science ve Science Direct olmak üzere dört veri tabanında, tarama yapılmıştır. Çocukların kaygılarını azaltmada çocuklarla birlikte ebeveynlerin dahil edildiği oyun terapi müdahalelerini içeren, 1990-2023 yılları arasında İngilizce dilinde, hakemli dergilerde yayımlanmış, verilerin ölçme araçları ile toplandığı, deneysel çalışmalar araştırmanın dahil edilme kriterleri olarak belirlenmiştir. Yapılan taramada 5 ampirik çalışmanın dahil edilme kriterlerini karşıladığına karar verilmiştir. Bu çalışmalarda Filial terapi ve Theraplay olmak üzere iki farklı oyun terapisi yönteminin kullanıldığı görülmektedir. Dahil edilen çalışmalarda Filial terapi ve Theraplay'in, klinik düzeyde kaygı sorunu olduğu belirtilen anne ve çocuklar, kronik hastalığı olan çocuklar, konuşma bozukluğu, sosyal kaygı sorunu ve cinsel istismar mağduru çocuklar üzerinde etkililiği test edilmiştir. Dahil edilen çalışmalarda Theraplay ve Filial terapinin çocukların genel kaygı ve sosyal kaygıları üzerinde etkili olduğunu; ancak iki çalışmada Filial Terapinin çocuklardaki genel kaygı üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. Mevcut çalışmada elde edilen bulguların, çocuklardaki kaygı sorunlarına müdahalede ebeveynleri sürece dahil etmenin işlevsel olduğu yönündeki farkındalığı artıracağı; Theraplay ve Filial terapinin etkililiğine ilişkin kanıtları bütünleştiren yeni araştırmalara ön ayak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a systematic review that meticulously summarizes the empirical evidence provided by studies examining the effectiveness of play therapy interventions involving parents on anxiety problems in children. Using the keywords determined within the scope of the research, four databases were searched: EBSCOHOST, Scopus, Web of Science and Science Direct. Experimental studies, published in English language, peer-reviewed journals between 1990 and 2023, involving play therapy interventions involving children and parents to reduce children's anxiety, and where data were collected with measurement tools, were determined as the inclusion criteria of the study. In the screening, it was decided that 5 empirical studies met the inclusion criteria. It is seen that two different play therapy methods are used in these studies: Filial therapy and Theraplay. In the included studies, the effectiveness of Filial therapy and Theraplay was tested on mothers and children with clinical anxiety problems, children with chronic diseases, speech disorders, social anxiety problems and children who were victims of sexual abuse. In the included studies, Theraplay and Filial therapy were effective on children's general anxiety and social anxiety; However, two studies showed that Filial Therapy was not effective on general anxiety in children. The findings obtained in the current study will increase awareness that involving parents in the process of intervening with anxiety problems in children is functional; It is thought that it will lead to new research that integrates the evidence on the effectiveness of theraplay and Filial Therapy.