Genom boyu ilişkilendirme haritalaması aracılığıyla makarnalık buğdayda su kullanım etkinliği ve kalite özellikleriyle bağlantılı DNA markörlerinin belirlenmesi
Identification of DNA markers related to water use efficiency and quality characteristics in durum wheat by genome wide association studies
- Tez No: 900466
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Makarnalık buğdayda birden çok genle idare edilen özelliklerin ıslahında geleneksel yöntemler ile moleküler yöntemlerin birlikte kullanılması elzem hale gelmiştir. Bu amaçla geliştirilen son metotlardan olan genom boyu ilişkili haritalama çalışmalarında (GWAS) yüksek genetik çeşitliliğe sahip popülasyon bir kere genotiplenir ve birden fazla özellik için fenotiplenir. Bu çalışmada da 14.255 SilicoDArTve SNP markörüyle genotiplenen 123 makarnalık buğdaydan oluşan popülasyon, 6 farklı çevre koşulunda 3 yıl boyunca arazi denemeleri yürütülerek fenolojik (başaklanma süresi), morfolojik (bitki boyu, bayrak yaprak alanı), fizyolojik, (klorofil indeksi, kanopi sıcaklığı, su kullanım etkinliği, kuraklık hassasiyet indeksi, kuraklık tolerans indeksi), agronomik (bindane ağırlığı) ve kalite (protein oranı, nişasta oranı, yaş gluten oranı, hektolitre ağırlığı, kül içeriği, un rengi, sedimentasyon hacmi) özellikleri için fenotiplenmiştir. GWAS, R'da GAPIT paketinin BLINK modeline göre gerçekleştirilmiştir. Yapılan GWAS sonucunda incelenen özelliklerle ilişkili farklı kromozom bölgelerinde 65 QTL bölgesi belirlenmiştir. Bunlara ilave olarak, kalite odaklı ıslah programları için ebeveyn olabilecek aday makarnalık buğday genotipleri de tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In durum wheat breeding the use of traditional and molecular methods together has become essential for quantitative traits. In genome-wide association mapping studies (GWAS), population with high genetic diversity is genotyped once and phenotyped for more than one trait. In this study, a population consisting of 123 durum wheat has genotyped with 14.255 SilicoDArTand SNP markers was phenotyped for phenological (heading time), morphological (plant height, flag leaf area), physiological (chlorophyll content, canopy temperature, water use efficiency, drought sensitivity index, drought tolerance index), agronomic (thousand kernel weight) and quality (protein content, starch content, wet gluten content, test weight, ash content, flour colour, sedimentation volume) traits by conducting field trials for 3 years under 6 different environmental conditions. GWAS was performed using the BLINK model of the GAPIT package in R. As a result of GWAS, 65 QTLs were identified in different chromosome regions for the 14 traits examined. In addition, many genotypes were defined as candidate parents for quality-oriented breeding programs.