Şanlıurfa ili çevresinde yetişen papatya (Matricaria chamomilla L. ve matricaria aurea L.) türlerinde enzim miktarının karşılaştırılması
Comparison of enzyme amount in daisy (Matricaria chamomilla L.and matricaria aurea L.) species growing in şanliurfa province
- Tez No: 900467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ülkemiz iklim koşulları açısından papatya bitkisinin doğal olarak yetişme konusunda elverişli bir coğrafik konuma sahiptir. Papatya gerek tıbbi olarak gerek aromatik olarak güncel tedavilerde yoğun olarak kullanılan ve modern tıp tarafından da yoğun olarak ilgi gösterilen bir bitkidir. Halk tıbbında da geniş ve kadim bir kullanımı ve karşılığı olan bu bitki ülkemizde geniş bir alanda yetişmektedir. Bu çalışmamızda tıbbi papatya olarak kullanılan Matricaria chamomilla L. ve Matricaria aurea L. bitki örnekleri 6 farklı bölgeden toplanarak klorofil, MDA, antosiyanin ve enzim (katalaz, gulutatyon redükta, askorbatperoksiz ve süperoksitdismutaz) analizler yapılmıştır. Analizlerin değerlendirilmesi sonucu 6 farklı yöreden toplanan papatyada klorofil, antosiyanin enzimlerden katalaz ve askorbat peroksidaz aktivite miktarı karşılaştırılmıştır. Özellikle Matricaria chamomilla örnekleri bütün parametreler bakımından Matrıcarıa aurea örneklerine göre bütün parametreler de yüksek bulunmuştur. Matricaria chamomilla örneklerinde Birecik yöresinde en yüksek, MDA, gulutatyon redüktaz ve süperoksitdismutaz aktivitesi yine Birecik yöresinde en az olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country has a suitable geographical location for the natural growth of chamomille in terms of climatic conditions. Chamomille is a plant that is used intensively in current treatments both medicinally and aromatically and is also of great interest to modern medicine. This plant, which has a wide and ancient use and equivalent in folk medicine, grows in a wide area in our country. In this study, Matricaria chamomilla L. and Matricaria aurea L. plant samples used as medicinal chamomile were collected from 6 different regions and chlorophyll, MDA, anthocyanin and enzyme (catalase, glutathione reductase, ascorbate peroxidase and superoxide dismutase) analyses were performed. As a result of the evaluation of the analyses, the amount of chlorophyll, anthocyanin and ascorbate peroxidase activities of the enzymes catalase and ascorbate peroxidase in chamomile collected from 6 different regions were compared. Especially, Matricaria chamomilla samples were found to be higher in all parameters compared to Matricaria aurea samples. In Matricaria chamomilla samples, it was understood that the highest MDA, glutathione reductase and superoxide dismutase activities were in Birecik region, and the lowest MDA, glutathione reductase and superoxide dismutase activities were in Birecik region.