Eskişehir Fayı'nın İnönü ve Oklubalı arasındaki kesiminin paleosismolojik özellikleri
Paleoseismological features of the section of Eskişehir Fault between İnönü and Oklubalı
- Tez No: 900471
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Eskişehir Fay Zonu Batı Anadolu Genişleme Bölgesi ile Kuzey Anadolu Makaslama Zonu arasında özel bir konuma sahiptir. Zonun Dodurga Fayı ile kesişiminden daha doğuya uzanımı Eskişehir Fayı olarak adlanmaktadır ve batıdan doğuya; BKB-DGD, D-B ve KB-GD uzanımına sahip, yaklaşık 75 km uzunluğunda Holosen fayı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, İnönü yerleşim merkezi güneyini sınırlayarak Eskişehir yönünde uzanan ve deprem tehlikesi anlamında kaynaklık etme potansiyeline sahip İnönü- Oklubalı segmentinin bazı karakteristik özelliklerinin (geometrisi ve deprem davranışı) ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda belirlenen alanda, diri fay uzanımları fizyografik yer değiştirme özellikleri ve jeolojik/morfolojik belirteçlerden yararlanılarak arazide haritalanmıştır. Eskişehir Fayı İnönüOklubalı segmenti boyunca ilk paleosismolojik nitelikli fay kazısı çalışmaları yürütülmüş, segment bazında deprem davranış özellikleri konusunda ilk kez çıkarımlarda bulunulmuştur. Elde edilen bulgular segmentin yaklaşık D-B doğrultusunda 19 km uzunluğa sahip olduğunu göstermektedir. Bu uzanım boyunca jeolojikjeomorfolojik izlerle arazide dar birzonda rahatlıkla takip edilebilen fay üzerinde gerçekleştirilen paleosismolojik kazı sonuçları Holosen döneminde en az 2 olasılıkla 3 yüzey kırığı meydana geldiğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Eskişehir Fault Zone has a special capacity between the Western Anatolian Extensional Zone and the Northern Anatolian Shear Zone. The extension of the zone further east from its meeting with the Dodurga Fault is introduced as the Eskişehir Fault and from west to east; It is classified as a Holocene fault with a length of approximately 75km, extending WNW-ESE, EW and NW-SE. This is revealed by the emergence of some features (geometry and earthquake propagation) of the İnönü-Oklubali segment, which borders the south of the İnönü settlement center, expands towards Eskişehir and has the potential to be built for earthquake purposes. In the area where this ability was recorded, active fault extensions were mapped in the field using physiographic displacement features and geological/morphological markers. The first paleoseismological comprehensive fault excavation studies were carried out along the İnönü-Oklubali segment of the Eskişehir Fault, and inferences were made for the first time about earthquake behavior characteristicson a segment basis. The findings show that the segment has a length of approximately 19 km in an E-Wdirection. The results of paleoseismological excavations carried out on the fault, which can be easily followed in a narrow zone in the field with geological-geomorphological traces along this extension, prove that at least 2 and possibly 3 surface ruptures occurred during the Holocene period.