Şanlıurfa'da karşılanmamış aile planlaması ihtiyacı ve nedenlerinin belirlenmesi
Determination of unmet need for family planning in şanliurfa and its reasons
- Tez No: 900486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma, Şanlıurfa'da karşılanmamış aile planlaması ihtiyacı ve nedenlerinin araştırılması amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Şanlıurfa merkez ilçelerinde Aile Sağlığı Merkezlerinden sağlık hizmeti alan, doğurganlık çağında ve herhangi bir aile planlaması yöntemi kullanmayan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örnek seçiminde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. İl merkezindeki her bir Aile Sağlığı Merkezi bir küme olarak alınmıştır. Gerekli küme sayısını hesaplamak için yapılan pilot uygulama sonucunda küme sayısı 16 olarak bulunmuş ve araştırma toplam 313 kadınla tamamlanmıştır. Araştırma için Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden ve Harran Üniversitesi Etik Kurul'undan yazılı izin, çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlardan ise bilgilendirilmiş sözlü onamları alınmıştır. Araştırmanın verileri, Veri Toplama Formu aracılığıyla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiklerden yüzde, ortalama, standart sapma, tek değişkenli analizlerden Ki-kare ve Mann Whitney-U testi ve çok değişkenli analizlerden Lojistik Regresyon modeli kullanılmıştır. Araştırmada kadınların %35.5' inin karşılanmamış aile planlaması ihtiyacı (%2.6' sının gebeliklerine ara vermek için, %32.9' u artık gebelik istemediği için) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a cross-sectional manner to investigate the unmet need for family planning and its reasons in Şanlıurfa. The population of the research consisted of women who received health services from the Family Health Center in the central districts of Şanlıurfa, who were of childbearing age and who did not use any family planning method. Cluster sampling method was used in sample selection of the research. Each Family Health Center in the city center was taken as a cluster. As a result of the pilot application to calculate the required number of clusters, the number of clusters was found to be 16 and the research was completed with a total of 313 women. For the research was obtained from Şanlıurfa Provincial Health Directorate and Harran University Ethics Committee, and informed verbal consent was obtained from women who agreed to participate in the study. The data of the research were collected by face-to-face interviews via the Data Collection Form. In evaluating the data; Percentage, mean and standard deviation were used for descriptive statistics, Chi-square and Mann Whitney-U test were used for univariate analyses, and Logistic Regression model was used for multivariate analyses. In the study, it was determined that 35.5% of women unmet need for family planning (2.6% to interrupt their pregnancy, 32.9% because they did not want pregnancy anymore). It was found that women who did not complete any level of education. The research was conducted in a cross-sectional manner to investigate the unmet need for family planning and its reasons in Şanlıurfa. The population of the research consisted of women who received health services from the Family Health Center in the central districts of Şanlıurfa, who were of childbearing age and who did not use any family planning method. Cluster sampling method was used in sample selection of the research. Each Family Health Center in the city center was taken as a cluster. As a result of the pilot application to calculate the required number of clusters, the number of clusters was found to be 16 and the research was completed with a total of 313 women. For the research was obtained from Şanlıurfa Provincial Health Directorate and Harran University Ethics Committee, and informed verbal consent was obtained from women who agreed to participate in the study. The data of the research were collected by face-to-face interviews via the Data Collection Form. In evaluating the data; Percentage, mean and standard deviation were used for descriptive statistics, Chi-square and Mann Whitney-U test were used for univariate analyses, and Logistic Regression model was used for multivariate analyses. In the study, it was determined that 35.5% of women unmet need for family planning (2.6% to interrupt their pregnancy, 32.9% because they did not want pregnancy anymore).