Lise öğrencilerinde bağlanma ve etkileyen faktörler
Attachment and affecting factors in high school students
- Tez No: 900485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ALTUN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinde bağlanma ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla, kesitsel ve tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma Mart 2024 ve Haziran 2024 tarihleri arasında, Tokat İl Merkezinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında liseye devam eden 14-18 yaş aralığında olan 584 lise öğrencisi ile yapılmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu ve Anne-Baba Akran Bağlanması Envanteri kullanılarak elde edilmiştir. Veriler SPSS 24.0 programında, tanımlayıcı istatistiksel testlerden, t-testi, One Way Anova testi, Mann-Withney U ve Kruskal-Wallis testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %29,6'sının 12. sınıf öğrencisi, %28,9'unun 17 yaşında ve %55,8'inin kız olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin Anne-Baba ve Akran Bağlanması Envanterinde (ABABE) Anneye Bağlanma Envanter puan ortalaması 66,23±12,92, Babaya Bağlanma Envanter puan ortalaması 58,84±16,03, ve Akranlara Bağlanma Envanter puan ortalamasının 72,14±12,78 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional and descriptive manner to examine attachment and the influencing factors in high school students. The study was conducted between March 2024 and June 2024 with 584 high school students aged 14-18 who were attending high school in the 2023-2024 academic year in Tokat City Center. Data were obtained using the Introductory Information Form and the Parent-Peer Attachment Inventory. Data were analyzed using the SPSS 24.0 program using descriptive statistical tests, t-test, One Way Anova test, Mann-Withney U and Kruskal-Wallis test. It was determined that 29.6% of the students participating in the study were 12th grade students, 28.9% were 17 years old and 55.8% were girls. In the Parent-Peer Attachment Inventory (ABABE), the mean score of the Mother Attachment Inventory was determined as 66.23±12.92, the mean score of the Father Attachment Inventory was 58.84±16.03, and the mean score of the Peer Attachment Inventory was determined as 72.14±12.78.