Fiziksel engelli çocuğu olan annelerde video temelli egzersizinağrı şiddeti, fiziksel uygunluk, uyku kalitesi ve yorgunluk üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of video-based exercise on pain severity,physical fitness, sleep quality and fatigue in mothers with physically handicapped children
- Tez No: 900498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı fiziksel engelli çocuğu olan annelerde video temelli egzersizin ağrı şiddeti, fiziksel uygunluk, uyku kalitesi ve yorgunluk üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışma Özel Rüyam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde engelli çocuğu olan 18-45 yaş arası 28 anneyle yapıldı. Çalışmaya dahil olan 28 kişi video temelli egzersiz grubu ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı, özel nedenlerden dolayı 1 kişi çalışmadan ayrıldı. Video temelli egzersiz grubu(VTEG) n= 12 , kontrol grubu(KG) n=15 kişi olmak üzere 27 kişi çalışmayı tamamladı. VTEG ve KG'ye 3 gün 6 hafta boyunca egzersiz programı verildi. VTEG'ye YouTube üzerinden video temelli egzersiz, KG'ye egzersiz broşürü ve egzersizin faydaları ile ilgili bilgi verildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin demografik bilgileri alındıktan sonra bireylerin çalışma öncesi ve sonrası ağrı şiddeti Mc- Gill Melzack Ağrı Anketi, fiziksel uygunluğu ALPHA-FIT Test Bataryası, postürü Corbin Postür Indeksi, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi(PUKİ), yorgunluğu Yorgunluk Şiddet Ölçeği(YŞÖ), yaşam memnuniyeti Yaşam Memnuniyeti Anketi(YMA) ve egzersiz memnuniyeti Vizuel Analog Skala(VAS) kullanılarak değerlendirildi. Çalışma öncesi ve sonrası kullanılan değerlendirme yöntemlerinin sonuçlarına bakıldığında video temelli egzersiz grubunda, kontrol grubuna göre olumlu gelişim gözlendi. Sonuç olarak video temelli egzersizin engelli çocuk annelerinde ağrı, fiziksel uygunluk, uyku kalitesi, yorgunluk, postür, yaşam memnuniyeti ve egzersiz memnuniyeti üzerine etkili olduğu (p>0,.05) bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of video-based exercise on pain severity, physical fitness, sleep quality and fatigue in mothers with physically disabled children. This study was conducted with 28 mothers between the ages of 18 and 45 with disabled children at the Special Dream Special Education and Rehabilitation Center. The 28 people included in the study were divided into two groups, the video-based exercise group and the control group, while 1 person left the study for special reasons. 27 people, including the video-based exercise group (VTEG) n= 12 and the control group (KG) n=15 people, completed the study. VTEG and KG were given an exercise program for 3 days and 6 weeks. VTEG was given a video-based exercise on YouTube, KG was given an exercise brochure and information about the benefits of exercise. after the demographic information of the individuals included in the study was obtained, the pain intensity of the individuals before and after the study was evaluated by using the Mc-Gill Melzack Pain Questionnaire, physical fitness by ALPHA-FIT Test Battery, posture by Corbin Posture Index, sleep quality by Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), fatigue by Fatigue Severity Scale (YSS), life satisfaction by Life Satisfaction Questionnaire (YMA) and exercise satisfaction by using Visual Analog Scale (VAS). When the results of the evaluation methods used before and after the study were examined, positive development was observed in the video-based exercise group compared to the control group. As a result, video-based exercise was found to be effective on pain, physical fitness, sleep quality, fatigue, posture, life satisfaction and exercise satisfaction in mothers of disabled children.