Engelli çocukların annelerinde fiziksel aktivite düzeyi, bakım veren yükü, ebeveyn öz yeterliliği ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level caregiver burden - efficiency and depression in the mother of disabled children
- Tez No: 559073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Engelli çocuğu olan annelerde fiziksel aktivite düzeyi, bakım veren yükü, öz yeterlilik ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç Yöntem: Çalışmaya Standardize Mini Mental Test skoru ≥24 olan, engelli çocuk sahibi 121 anne alındı. Fiziksel aktivite düzeyi“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”(UFAA), bakım verme yükü“Bakım Veren Yükü Ölçeği”(BVYÖ), öz yeterlilik“Ebeveyn Öz Yeterlilik Anketi”(EÖYA), depresyon ise“Beck Depresyon Ölçeği”(BDÖ) ile değerlendirildi. Bulgular: %19,8'i evli, %84,3'ü ev hanımı olan annelerin yaş ortalaması 38,17±7,94 yıl, ortalama beden kütle indeksi 25,6±4,4 kg/m² idi. UFAA skorlarına göre annelerin %57,8'inin düşük, %35,5'inin orta, %6,6'sının ise yüksek fiziksel aktivite düzeyine sahip olduğu belirlendi. Anneler aktivite düzeylerine göre düşük ve orta+yüksek olarak iki gruba ayrıldıklarında BVYÖ, EÖYA ve BDÖ skorları arasında anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between physical activity level, caregiver burden, self-efficacy and depression in mothers with disabled children. Materials and Methods: A total of 121 mothers with a disabled child with a standardized Mini Mental Test score ≥24 were included in the study. Physical activity level was evaluated with“International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), caregiving burden”Caregiver Burden Scale (CBS), Parental Self Efficacy Questionnaire (PSEQ), and depression was assessed with“Beck Depression Scale”(BDS). Findings: The mean 80,2% are married and 84.3% are housewives age of the mothers was 38.17±7.94 years and the mean body mass index was 25.6±4.40 kg/m². According to IPAQ scores, 57.8% of the mothers had low, 35.5% had moderate and 6.6% had high physical activity levels. When the mothers were divided into two groups according to their activity levels as low and medium + high, no significant difference was found between the PSEQ, CBS and BDS scores. There was a negative weakness level correlation (r= -0.297, p =0.001) between the PSEQ score (mean 85.07±14.12) and the CBS score (mean 41.57±11.71).