Kanser hastalarında nüks korkusu, psikolojik iyi oluş ve prososyallik düzeyinin incelenmesi
Determination of fear of recurrence, psychological well-being and prosociality level in cancer patients
- Tez No: 900497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; remisyon dönemindeki kanser hastalarında nüks korkusu, psikolojik iyi oluş ve prososyallik düzeyini incelemek ve bunları etkileyen değişkenleri belirlemektir. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma Ağustos – Aralık 2023 tarihleri arasında Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmaya remisyon döneminde olan 172 kanser tanılı hasta dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Kanser Nüks Korkusu Envanteri, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Yetişkin Prososyallik Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 26 istatistik yazılımından faydalanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamındaki hastaların Kanser Nüks Korkusu Envanteri puan ortalaması 13,33±13,78, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği puan ortalaması 46,88±4,28 ve Yetişkin Prososyallik Ölçeği puan ortalaması 61,42±5,18 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to; examine the level of fear of recurrence, psychological well-being and prosociality in cancer patients and to determine the variables affecting these. Materials and Methods: This descriptive type research was conducted between August and December 2023 at the Medical Oncology outpatient clinic of Ankara Gülhane Training and Research Hospital. 172 patients diagnosed with cancer who were in remission were included in the study. Data of the research; It was collected using the Introductory Information Form, Fear of Cancer Recurrence Inventory, Psychological Well-Being Scale and Adult Prosociality Scale. SPSS 26 statistical software was used for statistical analysis. Results: The mean score of the Fear of Recurrence Inventory of the patients included in the study was 13.33±13.78, the mean score of the Psychological Well-Being Scale was 46.88±4.28, and the mean score of the Adult Prosociality Scale was 61.42±5.18.