Navigating new beginnings: Understanding the migration decision-making of highly skilled Turkish women in Germany and the netherlands
Yeni başlangıçlarda yol almak: Almanya ve Hollanda'daki yüksek nitelikli Türk kadınlarının göç karar sürecini anlamak
- Tez No: 900506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN CON WRIGHT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, Almanya ve Hollanda'ya göç eden yüksek nitelikli Türk kadınların göçe karar verme dinamiklerini incelemektedir. 20 katılımcıyla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelere dayanan bir temellendirilmiş teori yaklaşımı kullanarak, bu kadınların göç kararlarının ekonomik motivasyonlar, kişisel aspirasyonlar, sosyal ağlar ve profesyonel fırsatların bir kombinasyonundan nasıl etkilendiğini araştırmaktadır. Bulgular, mesleki gelişim, güvenlik ve daha iyi bir yaşam kalitesine duyulan arzunun güçlü motivasyonlar olmasına rağmen, bu kararların aynı zamanda destekleyici sosyal ağlar ve profesyonel kontaklar gibi kolaylaştırıcılar ve yasal kısıtlamalar gibi engeller tarafından şekillendirildiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, göçü anlamada aspirasyon/yetenek çerçevesinin önemini vurgulamakta ve sadece isteklerin, yasal, sosyal engelleri aşma yetenekleri olmadan yetersiz kaldığını göstermektedir. Ayrıca, yaşam seyri yaklaşımını kullanarak bu kadınların göç tercihlerinin nasıl önemli yaşam olayları ve değişen sosyal roller tarafından etkilendiğini vurgulamakta ve kadın göçmenlerin geleneksel pasif aktörler olarak görüldüğü anlayışa meydan okumaktadır. Ek olarak 'yaşam tarzı göçü' kavramına, birçok katılımcı için göçün sadece ekonomik bir zorunluluk değil, aynı zamanda daha dengeli ve tatmin edici bir hayat arayışı olduğunu göstererek katkıda bulunmaktadır. Çalışma, yüksek nitelikli kadınların çeşitli motivasyonlarını ve çok boyutlu deneyimlerini tanıyan, hem karşılaştıkları kolaylaştırıcıları hem de engelleri ele alan ve yeni ortamlarındaki istek ve yeteneklerini destekleyen daha ince ayarlı göç politikaları çağrısında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the migration decision-making dynamics of highly skilled Turkish women migrating to Germany and the Netherlands. Based on in-depth interviews with 20 participants, and a grounded theory approach, the study explores how these women's migration decisions are influenced by a combination of economic motivations, personal aspirations, social networks, and professional opportunities. The findings reveal that while the desire for professional development, security, and a better quality of life are strong motivators, these decisions are also shaped by facilitators such as supportive social networks and professional contacts, as well as barriers like legal constraints. They also highlight the importance of the aspiration/capability framework in understanding migration, showing that aspirations alone are insufficient without the capabilities to overcome legal, social, and cultural obstacles. By employing a life course approach, the study investigated how significant life events and evolving social roles impact these women's migration choices, challenging traditional views of women migrants as passive actors. Additionally, this thesis contributes to the concept of 'lifestyle migration' by illustrating that, for many participants, migration is not just an economic necessity but also a pursuit of a more balanced and fulfilling life. The study calls for more nuanced migration policies that recognize the diverse motivations and multidimensional experiences of highly skilled women, addressing both the facilitators and barriers they face, and supporting their aspirations and capabilities in their new environments.