Perilipin-2 molekülünün sıçan karaciğer iskemisinde ve akut dönem reperfüzyon hasarındaki serum düzeylerinin araştırılması
Examination of serum levels of perilipin-2 molecule in rat liver while liver ischemia and acute period of ischemi̇a-reperfusi̇on damage
  1. Tez No: 900505
  2. Yazar: TURAN CAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL EYVAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada, karaciğer iskemi-reperfüzyon (I/R) hasarının erken evrede oluşturduğu histopatolojik değişiklikler ile serumda ölçülen perilipin-2 (Plin2) ve diğer biyobelirteçlerin düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek hedeflenmiştir. Bu kapsamda, perilipin-2'nin karaciğer hasarını göstergesi olarak kullanılabilirliği araştırılmış ve farklı reperfüzyon süreleri boyunca biyobelirteçlerde meydana gelen değişimler, kontrol grubuyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla 50 adet dişi wistar albino rat rastgele 5 gruba ayrıldı. 1. grupta kontrol (Sham), 2. grupta 30 dk iskemi sonrasında 0 dk reperfüzyon uygulanan, 3. grupta 30 dk iskemi sonrasında 1 saat reperfüzyon uygulanan, 4. grupta 30 dk iskemi sonrasında 2 saat reperfüzyon uygulanan, 5. grupta 30 dk iskemi sonrasında 3 saat reperfüzyon uygulanan ratlar yer aldı. Deney aşamasında intrakardiyak ve arteryel kan numuneleri ile karaciğerden doku numuneleri toplanan ratlar çalışma gereği sakrifiye edildi. Deney uygulamasında iskemi sonrası reperfüzyon esnasında 5. Gruptan bir ratta exitus gelişmesi üzerine çalışma dışı bırakıldı. Kan numunelerinden serum Plin2, TOS (total oksidan status), TAS (total antioksidan status), AST (aspartat aminotransferaz), ALT (alanin aminotransferaz), albumin, İMA (iskemi modifiye albümin) değerleri ve İMA/Albumin oranı, TOS/ TAS oranı incelendi. Doku numuneleri hematoksilen eozin ile boyandı. Işık mikroskobu eşliğinde patolog tarafından değerlendirildi. Bulgular: Elde edilen veriler incelendiğinde serum Perilipin-2(Plin2) düzeyleri bakımından gruplar arasındaki farklılık istatistiki olarak anlamlıdır. En düşük Perilipin-2 ortalaması 0 DK Reperfüzyon grubunda tespit edilmiştir. Perilipin-2 değerleri bakımından 1 saat Reperfüzyon, 2 saat Reperfüzyon ve 3 saat reperfüzyon grupları arasındaki fark istatistiki olarak anlamlı değildir. Serum IMA düzeyleri bakımından gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlıdır. IMA oranı en düşük Sham grubunda tespit edilmiştir. Serum ALT ve AST değerleri bakımından grup ortalamaları arasındaki farklılık istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Ortalama ALT ve AST değerleri en düşük Sham gruplarında izlenmiştir. Patolojik gradeler ve kan sonuçları arasında da anlamlı farklılıklar izlenmiştir. Serum Plin2 değerleri bakımından gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlıdır. Grade 1 de yer alan ratların Plin2 değerleri daha düşüktür. Serum İMA değerleri bakımından Grade grupları arasındaki farklılık istatistiki olarak anlamlıdır. Grade 1 de yer alan ratların İMA değerleri daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışmada, karaciğer iskemisi ve iskemi sonrası reperfüzyon hasarında iskemiyi ve oksidatif stresi gösteren biyobelirteçlerin artışı gözlemlenmiş, iskemi olmayan kontrol grubu ile karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır. Serum Perilipin-2 değerlerindeki anlamlı düşüş ve reperfüzyon süresince tekrar yükseliş, bu biyobelirtecin akut karaciğer hasarını göstermede potansiyel bir biyomarker olarak kullanılabilirliğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, iskemi sonrası reperfüzyon grupları arasında Perilipin-2 değerlerinde anlamlı bir fark bulunmaması, bu hasar sürecindeki rolü ile ilgili olarak daha kapsamlı ve ileri düzeyde araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objectıve: This study aims to evaluate the relationship between histopathological changes caused by early-stage liver ischemia-reperfusion (I/R) injury and the levels of perilipin-2 (Plin2) and other biomarkers measured in serum. In this context, the usability of perilipin-2 as an indicator of liver injury has been investigated, and the changes in biomarkers over different reperfusion durations have been examined in comparison to a control group. Material and Method: For this purpose, we divided 50 Wistar albino female rats into 5 separate groups. Control (Sham) in group 1, In the 2nd group, 0 minutes of reperfusion was applied after 30 minutes of ischemia, In the 3rd group, 1 hour reperfusion was applied after 30 minutes of ischemia, In the 4th group, 2 hours of reperfusion was applied after 30 minutes of ischemia, The 5th group included rats that received 3 hours of reperfusion after 30 minutes of ischemia. During the experimental phase, intracardiac and arterial blood samples and liver tissue samples were collected from the rats, which were sacrificed for the purpose of the study. During the experimental application, a rat from Group 5 was excluded from the study, due to the development of exitus during reperfusion after ischemia. Serum Plin2, TOS (total oxidant status), TAS (total antioxidant status), AST (aspartate aminotransferase), ALT (alanine aminotransferase), albumin, IMA (ischemia modified albumin) values and IMA/Albumin ratio, TOS/TAS from blood samples rate was examined. Tissue samples were stained with hematoxylin and eosin. Evaluation was made using a light microscope. Results: When the data obtained are examined, the difference between the groups in terms of serum Perilipin-2 (Plin2) levels is statistically significant. The lowest Perilipin-2 average was detected in the 0 min Reperfusion group. The difference between the 1-hour Reperfusion, 2-hour Reperfusion and 3-hour reperfusion groups in terms of Perilipin-2 values is not statistically significant. The difference between the groups in terms of serum IMA levels is statistically significant. The lowest IMA rate was detected in the Sham group. The difference between the group averages in terms of serum ALT and AST values was found to be statistically significant. The lowest mean ALT and AST values were observed in the Sham groups. Significant differences were also observed between pathological grades and blood results. The difference between groups in terms of serum Plin2 values is statistically significant. Grade 1 rats have lower Plin2 values. The difference between Grade groups in terms of serum IMA values is statistically significant. IMA values of Grade 1 rats were found to be higher. Conclusion: In this study, an increase in biomarkers indicating ischemia and oxidative stress was observed during liver ischemia and subsequent reperfusion injury, with statistically significant differences identified compared to the non-ischemic control group. The significant decrease in serum Perilipin-2 levels, followed by a rise during reperfusion, suggests the potential utility of this biomarker in indicating acute liver injury. However, the lack of significant differences in Perilipin-2 levels between the reperfusion groups post-ischemia highlights the need for more comprehensive and advanced research to further elucidate its role in this injury process.