Yetişkin bireylerde duygusal yeme, yalnızlık ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining of the relations between emotional eating, loneliness and psychological resilience in adults individuals
  1. Tez No: 900525
  2. Yazar: MELAHAT BENAN EBUBEKİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ AHMET SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerde duygusal yeme, yalnızlık ve psikolojik sağlamlık değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu araştırma betimsel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan katılımcılar, elverişli örnekleme yöntemine göre belirlenmiş olup 18 yaş üstü 278'i kadın ile 149'u erkek olmak üzere toplam 427 kişiden oluşmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden, Betimsel Tarama Modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Demografik Bilgi Formu, Yetişkinler için Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu (Selsa-S), Yeme Tutum Testi Kısa Formu (YTT-26) ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiği SPSS 21.0 programı ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde: Bağımsız Gruplar t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi, Post-Hoc Tamamlayıcı Analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yetişkinlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile yeme tutumları alt boyutları ve toplam puan arasında istatistiksel olarak düşük düzeyde anlamlı ilişki görülmüştür. Bununla beraber yetişkinlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri, yalnızlık alt boyutları puanlarıyla, istatistiki açıdan negatif yönde ilişkisi görülmektedir. Yeme tutumları ile yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkiye bakıldığında ise sadece duygusal yemenin, yeme meşguliyeti alt boyutu puanları arasında zayıf ve pozitif yönlü, duygusal yalnızlık puanları arasında ise zayıf ve negatif yönde anlamlı ilişki görülmektedir. Fakat yeme tutumları toplam puanı ile yalnızlık alt boyut ve toplam puanları arasında anlamlı ilişki görülmemiştir. Duygusal yeme, kısıtlama alt boyut puanları, duygusal yalnızlık ve genel yalnızlık puanları ile anlamlı ilişki gösterirken, sosyal baskı alt boyutu puanlarının da sosyal yalnızlık, duygusal yalnızlık ve genel yalnızlık ile zayıf ve negatif yönde anlamlı ilişki içerisinde olduğu görülmektedir. Diğer alt boyutlar arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between emotional eating, loneliness and psychological resilience variables in adults. This research was carried out according to the descriptive survey model. The participants of the study were determined according to the easily accessible sampling method and consisted of a total of 427 people, 278 women and 149 men over the age of 18. As data collection tools: Demographic Information Form, Short Form of Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (Selsa-S), Eating Attitude Test Short Form (EAT-26) and Short Form Psychological Resilience Scale (BRS) was used. Statistics of the data were obtained with SPSS 21.0 program. Independent Groups: T-Test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, Multiple Regression Analysis, Post-Hoc Complementary Analysis techniques were used in the analysis of the data. As a result of the research, a statistically low-level significant relationship was observed between psychological resilience levels and eating attitude sub-dimensions/total scores. On the other hand, it is seen that the psychological resilience levels of adults are statistically negatively correlated with the scores of the loneliness sub-dimensions. When the relationship between eating attitudes and loneliness grade is examined, a meaningful bond is observed between the scores of being busy with eating only and emotional loneliness scores. However, no significant relationship was found between the total score of eating attitude and loneliness levels. While restraint sub-dimension scores show a significant relationship with emotional loneliness and general loneliness scores, it is seen that social pressure sub-dimension scores are also significantly related to social loneliness, emotional loneliness and general loneliness scores. No statistically significant relationship was found between other sub-dimensions.