Akut ve kronik temporomandibular eklem redüksiyonsuz disk deplasmanı olan hastalarda psikososyal durumun karşılaştırılması
Comparison of psychosocial profile in patients with acute and chronic temporomandibular joint disc displacement without reduction
- Tez No: 900526
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BAŞ AKKOR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma, akut ve kronik temporomandibular eklem (TME) redüksiyonsuz disk deplasmanı (DDwoR) hastalarının psikososyal durumlarını karşılaştırmak için yapılmış olup, hastalığın seyrinde psikososyal faktörlerin etkisini ve tedavi seçimindeki önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metodlar: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na temporomandibular düzensizlik (TMD) şikayeti ile başvuran yetmiş beş hasta bu prospektif klinik çalışmaya dahil edilmiştir. Akut DDwoR, kronik DDwoR (semptomların ≥3 ay süreyle devam ettiği) ve sağlıklı kontrol grubu (n=25) olmak üzere üç grup oluşturulmuştur. Hastalar, Temporomandibular Bozukluklar için Tanı Kriterleri (DC/TMD) formları, Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ve Temporomandibular Bozukluklar için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TMB-TKÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the psychosocial conditions of patients with acute and chronic temporomandibular joint (TMJ) disc displacement without reduction (DDwoR), highlighting the impact of psychosocial factors on the course of the disease and their importance in treatment selection. Materials and Methods: Seventy-five patients who presented with temporomandibular disorders (TMD) complaints to the Department of Oral and Maxillofacial Surgery at Ondokuz Mayıs University Faculty of Dentistry were included in this prospective clinical study. Three groups were formed: acute DDwoR, chronic DDwoR (where symptoms persisted for ≥3 months), and a healthy control group (n=25). Patients were evaluated using the Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (DC/TMD) forms, the Pain Catastrophizing Scale (PCS), and the Tampa Kinesiophobia Scale for Temporomandibular Disorders (TMD-TKS).