Hydrodynamic simulations on a gold nano ellipsoid
Altın nano elıpsoit'in hidrodinamik simülasyonları
  1. Tez No: 900540
  2. Yazar: HÜSEYİN UMUT TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bir altın nano elipsoit'in doğrusal dışı optik özelliklerini tespit edebilmek amacıyla serbest elektronları sıvısal hareketlerini tespit eden bir model kullanıldı. Nano elipsoit'in uç yüzeylerinde küresel harmonikler ve uzak çevresinden vektör küresel harmonikler tespit edilmiştir. İkinci ve üçüncü derece alınganlık haritaları hesaplanmıştır ve en yüksek değerler elipsoit'in uçlarında tespit edilmiştir. En yüksek ikinci ve üçüncü derece değerler yaklaşık 10^-12 [m/V] ve 10^-24 [m^2/V^2]. İki farklı foton dalgaboyların doğrusal dışı etkilerden dolayı birbiriyle karışıp ve yeni dalgaboyların üretilmesi simüle edilmiştir ve elde edilen frekans çevirme oranları benzer deneysel sonuçlara yakındır. Dalga karışım etkileri kuantum dolanıklık ve kuantum enformasyon uygulamalarında kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A hydrodynamic model is used to explore the nonlinear optical properties of a plasmonic gold nano ellipsoid. This simulation study reveals spherical harmonics in the near-field and vector spherical harmonics in the far-field. Higher-order susceptibility maps show that the nonlinear effects originate from the tips of the nano ellipsoid and that the second and third-order susceptibility values, stemming from the free electron response, are on the order of 10^-12 [m/V] and 10^-24 [m^2/V^2], respectively. Finally, four and five-wave mixing is simulated, showing equal conversion efficiencies to existing solutions. Wave mixing is useful for photon entanglement and quantum information applications.