Hikâye yazma etkinliği gerçekleştiren fen bilgisi öğretmenlerinin bu etkinlik hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of science teachers who carried out a story-writing activity about this activity
- Tez No: 900541
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmenlerinin gerçekleştirdikleri hikâye yazma etkinlikleri hakkındaki düşünce ve görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseninde yürütülmüştür. Çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Giresun ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 30 fen bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlere uzman görüşleri de alınarak oluşturulmuş hikâye yazım yönergesi verilmiştir. Daha sonra öğretmenlerin görüşlerinin alınmasında veri toplama aracı olarak açık uçlu görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama aracından elde edilen verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Verilerden tema ve kodlar elde edilerek tablolar oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda, fen bilgisi öğretmenlerinin hikâye yazma etkinliklerini faydalı buldukları ayrıca not tutturma gibi etkinlikleri sıklıkla kullandıkları tespit edilmiştir. Diğer yazma etkinliklerinin öğretmenler tarafından tercih edilmemesinin sebepleri şunlardır; bu tarz etkinliklerin öğretmenler tarafından bilinmemesi, zaman kaybı olarak görülmesi ve uygulamaların oldukça zor olduğudur. Çalışma sonuçlarından yola çıkılarak hikâye yazma etkinliklerinin eksik yanlarının neler olduğu konularında çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the thoughts and opinions of science teachers about the story writing activities they carry out. The study was conducted using the phenomenology design, one of the qualitative research methods. The study group consists of 30 science teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education in Giresun province in the 2023-2024 academic year. In the study, the teachers were given a story writing guideline prepared by taking expert opinions. Then, an open-ended interview form was used as a data collection tool to obtain the teachers' opinions. The content analysis technique was used in the analysis of the data obtained from the data collection tool. Tables were created by obtaining themes and codes from the data. As a result of the study, it was determined that science teachers found story writing activities useful and frequently used activities such as taking notes. The reasons why other writing activities are not preferred by teachers are as follows; such activities are not known by teachers, they are seen as a waste of time and their applications are quite difficult. Based on the results of the study, studies can be conducted on the shortcomings of story writing activities.