Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında Armoni Eşlikleme-I dersine yönelik MIDI (piyano) laboratuvarı tabanlı öğretim modeli
Instructional model based on MIDI (piano) laboratory for the Harmony-Accompaniment I course in Music Education Departments
  1. Tez No: 900542
  2. Yazar: HANDE NUR ÇİFTÇİBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, müzik eğitimi anabilim dallarındaki Armoni-Eşlikleme I dersine yönelik uygulama ağırlıklı bir öğretim modeli tasarlamayı, midi (piyano) laboratuvarları ve müzik teknolojilerinden faydalanarak Armoni-Eşlikleme I derslerinin toplu bir şekilde uygulamalı olarak yürütülebilmesini sağlamayı, tasarlanan öğretim modelinin uygulama süreci sonrasında öğrencilerdeki başarı durumlarını tespit etmeyi ve Armoni-Eşlikleme I dersi öğretim modeli uygulanan öğrencilerin bu modele yönelik görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel ve deneysel desenin bir arada uygulandığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında, durum tespiti için Armoni ve Eşlikleme I Dersi'ni yürüten öğretim elemanlarına yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış ve elde edilen veriler doğrultusunda içerik analizi yapılmıştır. İçerik analizi sonuçlarının ve araştırmacının ilgili alan yazın taramalarının ışığında“Midi (Piyano) Laboratuvarı Tabanlı Armoni Öğretim Modeli”tasarlanmıştır. Araştırmanın bir diğer nitel kısmında, uygulama süreci sonunda öğrencilerin görüşlerini almak için uygulanan anketten elde edilen verilere Gömülü (Grounded) Teori analizi yapılmıştır. Araştırmada deneysel desenlerden, tek grup öntest – sontest deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 2. sınıfta öğrenim gören 12 erkek 9 kız toplam 21 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubuna 12 hafta boyunca geliştirilen öğretim modeli tasarısı uygulanmıştır. Çalışma grubunun, Armoni ve Eşlikleme I Dersi teori ve uygulama boyutlarındaki başarı düzeylerinin öntest ve sontest tespiti, uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen performans dereceleme ölçeği ve başarı testi ile yapılmıştır. Performans dereceleme ölçeği alan uzmanı üç gözlemci tarafından uygulanmıştır. Çalışma grubunun uygulama süreci sonundaki verileri doğrultusunda, geliştirilen öğretim modelinin amaçlarına ulaştığı saptanmış ve bu modelin etkililiğin öğrenciler için yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to design a practice-oriented instructional model for the Harmony-Accompaniment I course within the music education departments and to facilitate the collective, hands-on execution of these courses using MIDI (piano) laboratories and music technologies. Additionally, the study seeks to assess the students' achievement levels following the implementation of the designed instructional model and to determine the opinions of students who participated in the Harmony-Accompaniment I course regarding this model. A mixed-method approach, combining both qualitative and experimental designs, was employed in the study. In the qualitative phase, semi-structured interview forms were administered to the instructors teaching the Harmony-Accompaniment I course to ascertain the current situation, and a content analysis was conducted based on the collected data. Based on the results of the content analysis and the researcher's literature review, the“MIDI (Piano) Laboratory-Based Harmony Instructional Model”was designed. In the subsequent qualitative phase, Grounded Theory analysis was applied to the data gathered from a survey conducted at the end of the implementation process to collect students' opinions. In the experimental phase of the research, a single-group pretest-posttest design was used. The study group consisted of 21 students (12 male and 9 female) enrolled in the second year of the Music Education Department at Burdur Mehmet Akif Ersoy University during the 2022-2023 academic year. The developed instructional model was applied to this study group over a period of 12 weeks. The pretest and posttest assessment of students' achievement levels in both theoretical and practical aspects of the Harmony-Accompaniment I course were carried out using a performance rating scale and an achievement test developed by the researcher based on expert opinions. The performance rating scale was implemented by three expert observers. The results of the research indicated that the developed instructional model successfully achieved its objectives and demonstrated high effectiveness for students.