Developing awareness of sustainable cities and communities (SDG11) in english courses through creative methodology
Yaratıcı metodoloji yoluyla ingilizce derslerinde sürdürülebilir şehirler ve topluluklar (SDG11) farkındalığının geliştirilmesi
- Tez No: 900544
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELMAS, DOÇ. DR. ÖZLEM CANARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu eylem araştırmasının amacı, SDG 11-Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar ile ilgili konuların yaratıcı metodolojiyi kullanarak İngilizce derslerine dahil edilmesidir. Çalışma kapsamında, Türkiye'deki lise İngilizce öğretim müfredatı için büyük şehirlerde yürünebilirlik, yaşanabilirlik ve yönetilebilirlik konularını ele alan üç ders planı önerilmiştir. Araştırmanın katılımcıları 11. sınıfta öğrenim gören 11 öğrenci ve bir İngilizce öğretmenidir. Veriler ders değerlendirme formlarından ve odak grup görüşmelerinden elde edilmiştir. Görüşme verilerini analiz etmek için tematik analiz yapılmıştır. Bulgular, katılımcıların sürdürülebilir kentsel yaşam, özellikle deprem ve güvensiz yürüyüş yolları, çevre temizliği ve güvenli altyapı gibi yerel topluluk sorunları konusunda farkındalık geliştirdiklerini ortaya çıkarmıştır. Şiir ve drama gibi yaratıcı öğretim yaklaşımları, öğrencilerin konuya ve derslere daha fazla bağlanmasını sağlayarak, küresel konulara farklı açılardan bakmalarına yardımcı olmuştur. Son olarak, dersler öğrencilerin kelime dağarcığının genişlemesine ve iletişim becerilerine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this action research is to incorporate the topics related to SDG 11- Sustainable Cities and Communities into English language courses using creative methodology. More specifically, the study has proposed three lesson plans that addressed the issues of walkability, liveability, and manageability in large cities for the high school English curriculum in Türkiye. Participants of the study were eleven 11th grade students and an English language teacher. Data came from lesson evaluation forms and focus group interviews. Thematic analysis was conducted to analyse the interview data. Findings revealed that the participants developed awareness of sustainable urban living, especially of earthquakes and local community issues such as unsafe walking paths, environmental cleanliness and safe infrastructure. Creative teaching approaches such as poetry and drama engaged students more to the topic and the lessons and helped them look at the glocal issues from different angles. Lastly, the courses contributed to students' vocabulary expansion and communication skills.