Yüksek servikal spinal kord stimülasyonu ve servikal sempatektominin serebral kan akımı üzerine etkileri
The effects of high cervical spinal cord stimulation and cervical symphatectomy on cerebral blood flow
  1. Tez No: 90058
  2. Yazar: MEHMET TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. MURAT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
VII- ÖZET Şiddetli kafa travması, subaraknoid kanama ve irıtrakranial anevrizmaların cerrahi tedavisini izleyen dönemde gelişebilen serebral arteriyel spazma sekonder oluşan serebral iskemi, halen morbidite ve mortaliteyi olumsuz etkıliyen bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Yapılan bazı çalışmalar yüksek servikal spinal kord stimülasyonun (SCS) serebral kan akımını anlamlı derecede arttırdığını göstermiş, bunun SCS'un reversibl serebrovasküler sempatik tonus inhibisyonuna bağlı olduğu ileri sürülmüştür. Bu çalışmada SCS'un etki mekanizması araştırılmış, bu amaçla servikal sempatektomi uygulanan ve uygulanmayan tavşanlara SCS uygulanmıştır. Her iki grubta SCS'un serebral kan akımı, vasküler direnç, ve vazodilatasyona etkileri Transkranial Doppler ile ölçülmüştür. Yapılan değerlendirmede, Sempatektomi, Sempatektomi + SCS ve SCS'un Serebral Kan Akımını arttırdığı, Piksistolik hız ve Damar direncinde düşmeye, Diastolik Rate'te yükselmeye, damar çapında genişlemeye neden olduğu ve bunun istatistiksel olarak anlamlı bulunduğu saptandı. Spinal Kord Stimülasyonunun Sempatektomiden daha etkin olduğu, SCS'un sadece geçici fonksiyonel sempatektomi gibi davranmakla kalmayıp, ek olarak vazodilatasyona yol açan bazı maddelerin salınımına neden olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Severe head injury, subarachnoid hemorrhage and surgical treatment of intracranial aneurysms may cause cerebral ischemia following the possible occurence of cerebral arterial vasospasm. This is an important contributor of morbidity and mortality in these diseases. Some studies showed that, high cervical spinal cord stimulation (SCS) cause a significant increase of cerebral blood flow; which depends on the possible temporary inhibition of cerebrovascular symphatetic tone. The aim of this study is, to reveal the exact mechanism of SCS. According to our protocol, SCS was applied to normal and cervical post-symphatectomy New Zealand rabbit groups. Changes in cerebral blood flow, vascular resistance and vessel size parameters were measured with transcranial Doppler ultrasound study. We showed that, symphatectomy alone, SCS+symphatectomy and SCS alone; increase the cerebral blood flow and diastolic rate; decrease the peak systolic flow and vessel resistance and caused vasodilatation separately All of this changes were statistically significant. As a conclusion, we thought that, SCS is a more effective method than symphatectomy and SCS causes not only reversible functional symphatectomy but also triggers some neurochemical mechanisms.