Seronegatif ve seropozitif hipotiroidi hastalarının ultrasonografik olarak karşılaştırılması
Ultrasonographic comparison of seronegative and seropositive hypothyroidism patients
- Tez No: 900587
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. KÜBRA TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, seronegatif ve seropozitif hipotiroidi hastalarının ultrasonografik olarak karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışma; kesitsel, tek merkezli ve prospektif olarak planlandı. Üçüncü basamak bir hastanenin Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği ve Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran bilinen hipotiroidi tanısı olan, levotiroksin tedavisi alan 18-65 yaş arası hastalar ile gerçekleştirildi. Seronegatif ve seropozitif hastalardan oluşmak üzere toplam 186 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik ve tıbbi öyküleri sorgulandı. Beden kitle indeksleri ölçülüp kaydedildi. Tiroid fonksiyon testleri (TSH, sT4, sT3, AntiTPO, AntiTg) ölçümleri yapıldı. Tüm katılımcılar Tiroid USG ile değerlendirildi. Ve iki grubun sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 124 seropozitif ve 62 seronegatif olmak üzere toplamda 186 hastanın yaşlarının medyan değeri 45'tir. Hastaların %66,7'si (n=124) seropozitif hipotiroidi, %33,3'ü (n=62) seronegatif hipotiroidi, %93'si (n=173) kadın %7'si (n=13) erkekti. Hastaların büyük çoğunluğu otoantikor olarak AntiTPO pozitifliği göstermiştir. Hastaların %23,1'inde (n=43) tiroid nodülü, bunların da %54,8'inde (n=23) soliter, %45,2'sinde (n=19) multiple tiroid nodülü vardı. Kadınlarda erkeklere göre nodül varlığı daha yüksek oranda görülmüştür (p:0.041). Hastaların ortalama tiroid hacmi 7,32 ml olmakla birlikte seropozitif grupta seronegatif gruba göre tiroid hacmi daha yüksek bulunmuştur (p:0.026). Hastaların %88,7'si (n=165) heterojen parankime sahipken, %11,3'ü (n=21) homojen parankime sahiptir ve seropozitif grupta heterojen parankim daha yüksek oranda görülmüştür (p:
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to compare seronegative and seropositive hypothyroid patients by ultrasonography. Method: This study was planned as cross-sectional, single-center and prospective. It was conducted with patients aged 18-65 years who were referred to the Endocrinology and Metabolic Diseases Polyclinic and Family Medicine Polyclinic of a tertiary hospital with known hypothyroidism diagnosis and receiving levothyroxine treatment. A total of 186 patients, consisting of seronegative and seropositive patients, were included in the study. Demographic and medical histories of the patients were questioned. Body mass indexes were measured and recorded. Thyroid function tests (TSH, fT4, fT3, AntiTPO, AntiTg) were measured. All participants were evaluated with Thyroid USG. And the results of the two groups were compared. Findings: The median age of the 186 patients included in the study, 124 seropositive and 62 seronegative, was 45 years. 66.7% (n=124) of the patients were seropositive hypothyroid, 33.3% (n=62) were seronegative hypothyroid, 93% (n=173) were female and 7% (n=13) were male. The majority of the patients showed antiTPO positivity as autoantibody. 23.1% (n=43) of the patients had thyroid nodules, 54.8% (n=23) of these had solitary and 45.2% (n=19) had multiple thyroid nodules. The presence of nodules was seen at a higher rate in women than in men (p:0.041). The mean thyroid volume of the patients was 7.32 ml, and the thyroid volume was found to be higher in the seropositive group than in the seronegative group (p:0.026). While 88.7% (n=165) of the patients had heterogeneous parenchyma, 11.3% (n=21) had homogeneous parenchyma and heterogeneous parenchyma was seen at a higher rate in the seropositive group (p: