İşitmesi normal subjektif tinnutusa sahip olan bireylerde işitsel temporal işlemlemenin değerlendirilmesi
Evaluation of auditory temporal processing in individuals with normal hearing and subjective tinnitus
- Tez No: 900619
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Tinnitus ve işitsel işlemleme bozuklukları (İİB) odyoloji kliniklerinde hastalar tarafından bildirilen tipik sorunlardır. Tinnitus ve İİB, periferden işitsel kortekse kadar işitme yolunun farklı yerlerindeki patolojilerle ilişkili olduğundan, bu problemlerin birbiriyle ilişkili olabileceği varsayılabilir. Çalışmanın temel amacı, normal işitmeye sahip subjektif tinnitusu olan bireylerin işitsel temporal işlemleme becerilerini ve gürültüde kelime ayırt etme performanslarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Polikliniğine başvuran subjektif tinnitusa sahip 30 birey çalışma grubuna, tinnitus şikâyeti olmayan sağlıklı 30 birey kontrol grubuna olmak üzere bu çalışmaya toplam 60 birey (120 kulak) dahil edilmiştir. İlk aşamada tüm bireylere saf ses odyometri testi ve timpanometrik değerlendirme yapılmış olup bilişsel performansı değerlendirmek amacıyla Standardize Mini Mental Test (SMMT) kullanılmıştır. 0.125-8 kHz arasında işitme eşikleri 25 dB HL ve daha iyi olan, tip A timpanograma sahip ve SMMT'ten 25 ve üzerinde puan alan bireylere sırasıyla gürültüde kelime ayırt etme testi ve işitsel temporal işlemleme testleri (Gap Detection Test ve Forward Masking Test) uygulanmıştır. Çalışma grubu kendi içinde gürültüde kelime ayırt etme problemi olan ve olmayan olarak ikiye ayrılmıştır. Ayrıca subjektif tinnitusa sahip 30 bireye Tinnitus Engel Ölçeği (TEÖ) ve tinnitusun psikoakustik değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından 2023/225 karar numarası ile onaylanmıştır. Bulgular: Gap Detection ve Forward Masking test sonuçlarında hem sağ kulak hem de sol kulak değerleri çalışma grubunda anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Gap Detection ve Forward Masking test sonuçları, tinnituslu bireylerde işitsel temporal çözünürlük ve temporal maskeleme zorluklarını tanımlamıştır. Bu bulgular tinnituslu bireylerde normal işitme eşiklerine rağmen santral işitsel işlemlemede anormallik olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca gürültüde kelime ayırt etme test sonuçları tinnitus grubunda olumsuz etkilenmekle birlikte tinnituslu bireyler gürültüde kelime ayırt etme problemi olan ve olmayan olarak kendi içinde karşılaştırıldığında işitsel temporal işlemleme testleri ile ilişkisi olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Tinnitus and auditory processing disorders (APD) are typical problems reported by patients in audiology clinics. Since tinnitus and APD are associated with pathologies in different parts of the auditory pathway from the periphery to the auditory cortex, it can be hypothesized that these problems may be interrelated. The main aim of this study was to investigate the auditory temporal processing skills and word discrimination performance in noise in individuals with subjective tinnitus and normal hearing. Materials and Methods: A total of 60 individuals (120 ears) were included in this study, 30 individuals with subjective tinnitus who applied to SBÜ Gülhane Training and Research Hospital ENT Polyclinic were included in the study group and 30 healthy individuals without tinnitus complaints were included in the control group. In the first stage, pure tone audiometry test and tympanometric evaluation were performed in all individuals and Standardized Mini Mental Test (SMMT) was used to evaluate cognitive performance. Word discrimination in noise test and auditory temporal processing tests (Gap Detection Test and Forward Masking Test) were administered to individuals with a hearing threshold of 25 dB HL or better between 125-8000 Hz, a type A tympanogram and a score of 25 or higher on the SMMT, respectively. The study group was divided into two groups as those with and without word-in-noise discrimination problems. In addition, Tinnitus Handicap Inventory (THI) and psychoacoustic evaluation of tinnitus were performed in 30 individuals with subjective tinnitus. This study was approved by the Clinical Research Ethics Committee of SBÜ Gülhane Training and Research Hospital with decision number 2023/225. Results: In Gap Detection and Forward Masking test results, both right and left ear values were significantly higher in the study group (p0.05). Conclusion: Gap Detection and Forward Masking test results identified auditory temporal resolution and temporal masking difficulties in individuals with tinnitus. These findings suggest that individuals with tinnitus may have abnormalities in central auditory processing despite normal hearing thresholds. In addition, although word discrimination in noise test results were negatively affected in the tinnitus group, it was observed that there was no relationship with auditory temporal processing tests when individuals with tinnitus were compared within themselves with and without word discrimination in noise problems.