Kamera ile yeni bir kolorimetrik üreaz aktivite tayin yönteminin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and application of a new colorimetric urease activity determination method using camera
  1. Tez No: 900629
  2. Yazar: HACER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sentetik ve doğal bileşiklerin ve karışımların biyoaktivitelerinin ölçülmesinde kullanılan yöntemler, onların çeşitli amaçlarla kullanılabilirliğinin araştırılmasında önemli araçlardır. Günümüzde antioksidan ve enzim inhibisyonu gibi birçok biyoaktivitenin belirlenmesinde yeni yaklaşımlarla yöntemler geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. Spektrofotometrik ölçüm yöntemlerini pratikleştirmek amacıyla spektrofotometre cihazı ihtiyaç olmadan yeni kolorimetrik yaklaşımlar geliştirilmekte ve uygulanmaktadır. Bu doktora tezinde de literatürde var olan fenol kırmızısı kullanımı yaklaşımına dayalı yeni bir kolorimetrik üreaz aktivite tayin yöntemi geliştirilmiş, validasyonu ve inhibisyon ölçümü amacıyla doğal ve sentetik numunelere uygulanması gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yöntem mikroplaka, ışık parlaklığı, sıcaklık, mikroplaka-kamera arası mesafe gibi parametreler açısından optimize edilmiş, yöntemin validasyonu yapılmıştır. Valide edilmiş yöntemde ideal ortam ve şartları 25oC'de kutu içerisinde, ışık kaynağı 0 cm'de ve parlaklığı %60, mikroplaka-kamera uzaklığı 25 cm ve düz dipli mikroplaka kullanılması olarak belirlenmiştir. Geliştirilen yeni kolorimetrik yöntemle yeşil çay ekstraktı ve 2 adet sentetik bileşiğin %inhibisyon değerleri spektrofotometrik yöntemle kıyaslamalı olarak başarılı bir şekilde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The methods used to measure the bioactivities of synthetic and natural compounds and mixtures are important tools in investigating their usability for various purposes. Today, new approaches and methods have been developed and applied in determining many bioactivities such as antioxidants and enzyme inhibition. In order to make spectrophotometric measurement methods practical, new colorimetric approaches that eliminate the need for a spectrophotometer device are being developed and applied. In this doctoral thesis, a new colorimetric urease activity determination method based on an approach existing in the literature with the use of phenol red has been developed, its validation and application to natural and synthetic samples for the purpose of inhibition measurement have been carried out. The developed method has been optimized in terms of parameters such as plate, light brightness, temperature, plate-camera distance, and the method has been validated. In the validated method, the ideal environment and conditions have been determined as 25oC in a box, light source at 0 cm and brightness at 60%, plate-camera distance at 25 cm and using a flat bottom plate. With the newly developed colorimetric method, the % inhibition values of green tea extract and 2 synthetic compounds were successfully determined in comparison with the spectrophotometric method