Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye üzerindeki etkileri ve NATO'nun rolü
Effects of the Russian-Ukraine war on Türkiye and NATO's role
- Tez No: 900637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM YAŞAR AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez Rusya-Ukrayna savaşında NATO'nun rolü, Türkiye'nin tutumu ve gerçekleşen olayların ülkemiz açısından yarattığı fırsatlara odaklanmaktadır. Çalışılan temel araştırma sorusu olarak savaşın doğurduğu avantajları incelemektedir. Bu süreçte yazılı kaynaklar, konuyla ilintili örnek çalışmalar ve açıklanan resmi veriler analiz edilmiştir. Rusya-Ukrayna savaşı sırasında yaşanan NATO'nun tutumu, gıda kriziyle birlikte tahıl koridoru ve yerli üretim savunma alanında ihracat fırsatları, Türkiye'nin Suriye'ye sınır ötesi operasyonları ve güvenli bölge alan hakimiyeti için oluşan fırsatlar süreci ele alınmaktadır. Yeni dünya düzenin getirdiği savunma teknolojilerinde büyük öneme sahip silahlı ve silahsız insansız hava araçlarının önemini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Gelişen askeri teknolojide ki başarılarımız dış politikamızı, beraberinde ihracat artışıyla milli gelirimizi etkilemektedir. Bu teknolojiye sahip ülkelerin dünya üzerindeki konumlarına faydası irdelenmiştir. Türkiye ekonomik kalkınmasını desteklemek adına dış ticarete büyük önem vermektedir. Savaşın getirmiş olduğu neticelerin kapsamlı analizi sonrası olumlu sonuçlar barındırdığı değerlendirmesi edinilmiştir. Barışın sağlanması için büyük çaba gösteren Türkiye'nin bu stratejisi ticari ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlamıştır. Elde edilen veriler ışığında Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna ile gerçekleştirmiş olduğu dış ticaret faaliyetleri savaştan sonrada artış göstermeye devam etmiştir. Türkiye'nin savaş anında sergilediği siyasi tutum ve tarafsız kalma stratejisi iki ülke ile yapmış olduğu dış ticarete olumlu şekilde yansımıştır. Bu gelişmeler ülkelerin stratejileri ve muharebe alanını etkilemiştir. İHA ve SİHA kullanımını yaygınlaştırmıştır. Türkiye'de üretilen insansız hava araçlarının etkinliği ve Türk dış politikasına olan etkisi de tez kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on NATO's role in the Russian-Ukrainian war, Turkey's position and the opportunities that the events created for Turkey. NATO's attitude during the Russian-Ukrainian war, the grain corridor with the food crisis and export opportunities in the field of domestic production defence, our cross-border operations in Syria and the process of opportunities for our safe zone area dominance are discussed. It aims to reveal the importance of armed and unarmed unmanned aerial vehicles, which are of great importance in defence technologies brought by the new world order. Our achievements in developing military technology affect our foreign policy, as well as our national income with the increase in exports. Turkey attaches great importance to foreign trade in order to support its economic development. One of the most important countries among these countries is the neighbouring country, the Russian Federation. Turkey's strategy of remaining neutral in the crisis situation has created an environment of trust by both Russia and Ukraine. This strategy of Turkey, which has made great efforts to ensure peace, has developed foreign trade relations with these two countries at war. In the light of the data obtained, Turkey's foreign trade activities with Russia and Ukraine continued to increase after the war. Turkey's political stance during the war and its strategy of remaining neutral reflected positively on its foreign trade with the two countries. These developments have affected the strategies of the countries and the battlefield. The use of UAVs and UCAVs has become widespread. The effectiveness of unmanned aerial vehicles produced in Turkey and their impact on Turkish foreign policy are also analysed in this thesis.