Effects of international political crises on national economies: Effects of the Russia-Ukraine war on Türkiye's economy as a case study
Uluslararası siyasi krizlerin ulusal ekonomiler üzerindeki etkileri: Örnek bir olay olarak Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri
- Tez No: 899999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADISA AVDIC KUESMUES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yirmi yılda, dünya ekonomisi başta 2008 Küresel Finansal Kriz ve COVİD-19 salgını olmak üzere çok sayıda bölgesel ve küresel sorunla karşı karşıya kalmıştır. Söz konusu krizler küresel ekonomiyi olumsuz etkilemekle birlikte bazı ülkeler açısından çeşitli fırsatlar da sunmuştur. Geçmişte yaşanan krizlere ek olarak, 2022 yılının Şubat ayında Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması sonucunda pandemi sonrası ekonomiler daha çetin bir sınamayla mücadele etmek durumunda kalmıştır. Bu dönemde dünya ekonomilerinde bir yandan enflasyonun arttığı öte yandan büyümenin düştüğü stagflasyonist bir ortam hâkim olmuştur. Türkiye'nin savaşın tarafı ülkeler ile coğrafi yakınlığa; turizm, tarım, enerji ve savunma sektörlerinde ticari ilişkilere ve stratejik iş birliklerine sahip olması sebebiyle bu krizden etkilenmesi kaçınılmazdır. Savaşla birlikte, Türkiye'de gıda enflasyonu yükselmiş, kur artmış ve enerji fiyatlarında da rekor yükselişler görülmüştür. Öte yandan, Türkiye menşeili İHA-SİHA'lar, Ukrayna tarafından satın alınarak Rusya'ya karşı kullanılmıştır. Türkiye'nin askeri teknolojisinin tanınırlığı artmıştır. Bu sayede, Türkiye'nin askeri sanayi alanında ihracatı artmış ve başka ülkelerle yeni anlaşmalar imzalanmıştır. Benzer şekilde, Rusya'ya yönelik yaptırımların etkisiyle Kuzey Koridor üzerinden yapılan taşımacılık faaliyetlerinde sapmalar yaşanması Türkiye'den geçen Orta Koridor 'un önemi artmıştır. Türkiye üzerinden yapılan mal taşımacılığında artış gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın amacı küreselleşme sürecinin daha bağımlı hale getirdiği devletlerde uluslararası siyasi çatışma ve krizlerin birbirine bağımlı olan ulusal ekonomileri nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu çerçevede, örnek olay olarak Rusya-Ukrayna savaşının 5 sektör kapsamında Türkiye ekonomisine etkileri incelenmiştir. Bu çalışma, söz konusu savaşın Türkiye ekonomisinde bazı sektörler açısından çeşitli zorluklar yarattığı fakat aynı zamanda bazı sektörlerin ekonomik göstergelerinin ise yaşanan savaştan olumlu etkilendiği sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, the world economy has faced numerous regional and global challenges, including the 2008 Global Financial Crisis and the COVID-19 pandemic. These crises have had a negative impact on the global economy, but have also provided opportunities for some countries. In addition to the crises of the past, the post-pandemic economies had to face a tougher challenge as a result of Russia's attack on Ukraine in February 2022. In this period, a stagflationary environment prevailed in world economies, with inflation increasing on the one hand and growth declining on the other. Türkiye is inevitably affected by this crisis due to its geographical proximity to the countries involved in the war and its commercial relations and strategic cooperation in the tourism, agriculture, energy and defense sectors. The war led to a spike in food inflation in Türkiye, an increase in the exchange rate and record high energy prices. On the other hand, Turkish UAVs and UCAVs were purchased by Ukraine and used against Russia. The recognition of Türkiye's military technology has increased. By these means, Türkiye's exports in the military industry increased and new agreements were signed with other countries. Similarly, the importance of the Middle Corridor through Türkiye has increased due to the diversion of transportation activities through the Northern Corridor as a result of the sanctions against Russia. An increase has been observed in the transportation of goods via Türkiye. The aim of this study is to investigate how international political conflicts and crises affect interdependent national economies in states that have become more dependent on the globalization process. In this framework, as a case study, the effects of the Russia-Ukraine war on the Turkish economy within the scope of 5 sectors are analyzed. This study concludes that the war has created various difficulties for some sectors of the Turkish economy, but at the same time, the economic indicators of some sectors have been positively affected by the war.