Preservice science teachers' system thinking skills and conceptual understanding for water cycle
Fen bilimleri öğretmen adaylarının su döngüsü bağlamında sistemsel düşünme becerileri ve kavramsal anlamaları
  1. Tez No: 900677
  2. Yazar: BEYZA MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN, PROF. DR. GAYE TEKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmen adaylarının sistemsel düşünme becerilerini ve kavramsal anlayışlarını su döngüsü bağlamında incelemektir. Ayrıca, çalışma sistemsel düşünme becerilerini ile kavramsal anlayış arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu amaçla ilişkisel araştırma deseni kullanılmıştır. Kolayda örnekleme yoluyla, Orta Anadolu ve Marmara bölgesinde bulunan üç devlet üniversitesinden toplam 254 fen bilimleri öğretmen adayı, çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Su Döngüsü Kavram Haritası ve Su Döngüsü Tanı Testi kullanılmıştır. Kavram haritasının sonuçları incelendiğinde, domino nedenselliğinin en yaygın kullanılan nedensel örüntü olduğu bulunmuştur. Birçok fen bilimleri öğretmen adayı, su döngüsünün bileşenlerini doğrusal, zincir benzeri bir şekilde ilişkilendirmiştir. Döngüsel nedensellik domino nedensellikten sonra en yaygın kullanılan nedensel örüntü olurken, karşılıklı ve ilişkisel nedensellikler fen bilimleri öğretmen adayları tarafından çok daha az kullanılmıştır. Bu, fen bilimleri öğretmen adaylarının su döngüsünde birden fazla nedensel örüntüyü belirlemede zorlandıklarını göstermektedir. Tanı testi sonuçları incelendiğinde, fen bilimleri öğretmen adaylarının düşük puanlara sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Atmosferdeki en yaygın bulunan sera gazının karbondioksit olması, bulutlardaki suyun faz değişimi, yüzen deniz buzullarının erimesinin deniz seviyesinin yükselmesine neden olması, kırağı olarak birikme için gereken koşullarla ilgili kavram yanılgıları gözlemlenmiştir. Fen bilimleri öğretmen adaylarının sistemsel düşünme becerileri ile su döngüsü kavramsal anlayışı arasındaki korelasyon araştırıldığında, değişkenler arasında orta düzeyde pozitif bir korelasyon olduğunu bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine system thinking skills (STSs) and conceptual understanding of preservice science teachers (PSTs) within the context of the water cycle. Additionally, the study investigates the relationship between STSs and conceptual understanding. For this purpose, a correlational research design was used. Through convenient sampling, a total of 254 PSTs from three public universities located in Central Anatolia and Marmara constituted the sample of the study. Water Cycle Concept Map (WCCM) and Water Cycle Diagnostic Test (WCDT) were used as data collection instruments. When the results of WCCM were examined, it was found that domino causality is the most commonly used causal pattern. Many PSTs associate components of the water cycle in a linear, chain-like manner. Cyclic causality is the second most commonly used causal pattern. Meanwhile, mutual and relational causalities are used much less frequently by PSTs. This showed that PSTs have difficulty identifying more than one causal pattern in the water cycle. When the results of WCDT were examined, it was revealed that PSTs had low WCDT scores, indicating a lack of sophisticated understanding of the water cycle. Misconceptions have been observed regarding the conditions required for deposition to occur, with carbon dioxide being the most abundant greenhouse gas in the atmosphere, phase change of water in clouds, and melting of floating sea ice as a cause for sea level rise. The results of the correlation between STSs and conceptual understanding of the water cycle showed that there is a positive medium correlation exists.