Orff-Schulwerk pedagojisi destekli hareket/dans çalışmalarının okul öncesi dönem öğrencilerinin müzikal becerilerine etkisi
The effect of Orff Schulwerk-supported movement/dance studies on the musical skills of preschool students
- Tez No: 900679
- Danışmanlar: PROF. GÖKAY YILDIZ, PROF. DR. BANU ÖZEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Ballet and Dance, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Orff-Schulwerk pedagojisi destekli hareket/dans çalışmalarının öğrencilerin müzikal becerilerine etkisini gözlemlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu okul öncesi dönem 5-6 yaş arası 15 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Orff-Schulwerk Pedagojisi Destekli Hareket/Dans Çalışmalarının Okul öncesi Dönem Öğrencilerinin Müzikal Becerilerine Etkisi Gözlem Formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerine destek olmak amacıyla araştırmacı ve öğretmen günlükleri, alan notları tutulmuştur. Araştırmanın veri toplama sürecinde uygulanmak üzere, araştırmacı tarafından bir Eğitim Programı hazırlanmıştır. Bu program ile öğrencilerde kazanılması hedeflenen müzikal kavramlar: Ses yüksekliklerini fark etme becerisi (ince/kalın ses), müzikte süre kavramını anlama becerisi (müzikal bellek), müzikte tempo kavramını anlama becerisi (hızlı/yavaş), müzikte form kavramını anlama becerisi (bir müzikal cümleyi anlayabilme), ritimsel becerileri geliştirme (ritmik hareket edebilme), nüans farklılıklarını fark edebilme (piano/forte), verilen temaya uygun ritmik ve melodik doğaçlama yapabilmedir. Araştırmada öntest-sontest tek gruplu model kullanılmıştır. Öntest ve sontest sonuçları arasındaki farkı tespit etmek üzere Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan 15 öğrenci ile 6 hafta hareket/dans temelli Orff-Schulwerk çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Orff-Schulwerk pedagojisi destekli hareket/dans çalışmalarının okul öncesi dönem öğrencilerinin müzikte nüans farklılıklarını fark etme ve temaya uygun ritmik doğaçlama yapabilme becerilerinde istatistiki olarak anlamlı bir gelişme görülmemiş, ses yüksekliklerini fark etme becerisi, süre kavramını, tempo kavramını ve form kavramını anlama becerisi, ritimsel becerileri geliştirme, ritmik ve melodik doğaçlama yapabilme becerilerinin istatistiki olarak anlamlı düzeyde geliştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to observe the impact of Orff-Schulwerk pedagogy supported movement/dance activities on students' musical skills. The study group consisted of 15 preschool children aged 5-6 years. Data for the research is collected using the“Effect of Orff-Schulwerk Pedagogy Supported Movement/Dance Activities on Preschool Students' Musical Skills Observation Form”developed by the researcher. To support the quantitative data of the study, researcher and teacher journals, field notes were kept. An Education Program is prepared by the researcher to be implemented during the data collection process. The musical concepts targeted in this program for students included: ability to perceive pitch levels (high/low), understanding musical duration (musical memory), understanding tempo in music (fast/slow), understanding musical form (ability to comprehend a musical phrase), developing rhythmic skills (ability to move rhythmically), ability to perceive nuances (piano/forte), and ability to improvise rhythmically and melodically according to given themes. The research employed a pre-test post-test single group model. Wilcoxon rank-sum test was used to determine the difference between pre-test and post-test results. The sample of the study consisted of 15 students who participated in 6 weeks of movement/dance-based Orff-Schulwerk activities. The results of the research indicated that statistically significant improvement was observed in the ability to perceive pitch levels, understanding musical duration, understanding tempo, understanding musical form, developing rhythmic skills, and improvising rhythmically and melodically according to themes. However, statistically significant improvement was not observed in the ability to perceive nuances and to improvise rhythmically according to given themes in preschool students through Orff-Schulwerk pedagogy supported movement/dance activities.