Cladophora sp ve mikorizanın mısır gelişimi üzerine etkisi ve rizosferdeki bazı enzimler üzerine etkisi
The effects of Cladophora sp and mycorrhiza on the growth of maize and some enzymes in the rhizosphere
- Tez No: 900680
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmamızda mikoriza mantarı aşılaması ve Clodophora sp. ekstratı kullanımının ayrı ayrı ve ortak uygulamalarının mısır bitkilerinin temel bitki büyüme özellikleri, rizosferdeki alkalin fosfataz, dehidrogenaz,üreaz ve ß- glukozidaz enzim aktiviteleri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma serada tesadüf parselleri faktöriyel deneme desenine göre 3 tekrarlı olarak kurulmuştur deneme iki faktörlü olarak yürütülmüştür. Birinci faktör mikoriza aşılaması (aşısız, 5 g/kg, 10 g/kg,15 g/kg ile aşılı), ikinci faktör Clodopora sp. (%0, 0.5, 1, 1.5) uygulamasıdır. Uygulamaların etkileri temel bitki büyüme özellikleri üzerinde farklı olmuştur Clodophora sp' nin %1.5'luk ekstratı ve 15 g/kg mikoriza aşılamasının birlikte uygulanması ile alkalin fosfataz, üreaz, dehidrogenaz enzim aktivitelerinde en yüksek değer elde edilmiştir. Clodophora sp'nin %1'lik ekstratı ve 10 g/kg mikoriza aşılamasının birlikte uygulanması ile en yüksek ß- glukosidaz aktivite elde edilmiştir. Mikoriza ve Clodophora sp'nin birlikte uygulanması bitki kök bölgesi yani rizosferdeki bazı enzim aktivitelerini artırarak daha sağlıklı bir rizosfer ile bitki kalitesini artırmak için çevre dostu bir strateji olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
In thıs study effects of mycorrhizal fungus inoculation and together were evaluated on the basic plant growth characteristics of maize plants and alkaline phosphates, dehydrogenase, urease and ß glucosidase enzyme acrivites in the rhizospere. The study was carried out in greenhouse according to the random plot factorical trial design with 3 replications The first factor is mycorrhizal inoculation (unınoculated, inoculated with 5g/kg,10g/kg,15g/kg) , the second factor is Cladophora sp.(0,0.5, 1, 1.5 %) application. The effects of the treatmants were different on basic plant growth characteristiec.The highest valves in alkaline phosphatase , urease and dehydrogenase enzyme activities were obtained with the combined application of 1.5 % extract of Cladophora sp. and 15 g/kg mycorrhizal inoculation. The highest ß- glucosidase activity was obtained with the combined application of 1 % extract of Cladophora sp. and 10 g/kg mycorrihizal inoculation. The application of mycorrhiza and Cladophora together can be present as an envirnonmentally friendly strategy to increase plant quality with a healthier rhizosphere by increasing some enzyme activities in the plant root zone, that is , therhizosphere.