Bursa- Kestel ekolojik koşullarında farklı böğürtlen çeşitlerinin kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of fruit quality properties of different blackberry varieties in Bursa - Kestel ecological conditions
- Tez No: 900695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Böğürtlen (Rubus L.) en önemli üzümsü meyve türlerinden biridir. Türkiye'de son yıllarda üretimi artmaktadır. Yoğun yetiştiriciliği yapılan alanların başında da Bursa ilimiz gelmektedir. Bu çalışma Türkiye'de böğürtlen tarımının yoğun olduğu Kestel/Bursa bölgesinde yürütülmüştür. Araştırmada üç böğürtlen çeşidinin (Chester, Jumbo ve Prime-Jim) fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Meyve ağırlığı bakımından en yüksek değer Jumbo çeşidinde (9.41 g) ortaya çıkmıştır. Meyve eni bakımından en yüksek değer Chester çeşidinde (23,33 mm), meyve boyu bakımından ise en yüksek değer Jumbo çeşidinde (34,74 mm) tespit edilmiştir. C vitamini açısından en yüksek değer Jumbo çeşidinde (57,90 mg/100 ml) tespit edilmiştir. Toplam fenolik madde incelendiğinde en yüksek değer Jumbo çeşidinde (7875,33 µg GAE/g ta) bulunmuştur. Serbest radikalleri yakalama (DPPH) aktivitesi incelendiğinde en yüksek değer Prime- Jim (83,75) çeşidinde ortaya çıkmıştır. İncelenen çeşitlerin hem fiziksel hem de kimyasal özellikler açısından önemli olduğu görülmüştür. Özellikle Jumbo ve Chester çeşitleri meyve iriliği açısından ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Blackberry (Rubus L.) is a very significant berry species. Its manufacturing has grown in Turkey in recent years. Our province of Bursa is one of the regions where intensive cultivation is practiced. This study was conducted in Turkey's Kestel/Bursa region, which is known for its blackberry production. The study looked at the physical and chemical features of three blackberry varieties: Chester, Jumbo, and Prime-Jim. The Jumbo variety has the largest average fruit weight (9.41 g). The Chester variety had the widest fruit (23.33 mm), whereas the Jumbo type had the longest fruit (34.74 mm). The Jumbo variety had the maximum vitamin C content, measuring 57.90 mg/100 ml. When total phenolic substance was examined, the highest value was found in the Jumbo variety (7875.33 µg GAE/g). When the free radical scavenging (DPPH) activity was examined, the highest value was found in the Prime-Jim (83.75) variety. It was observed that the examined varieties were important in terms of both physical and chemical properties. Especially Jumbo and Chester varieties stand out in terms of fruit size.