Intervention areas for sustainable transportation on METU campus through transition design approach
Geçiş tasarımı yaklaşımı ile ODTÜ kampüsünde sürdürülebilir ulaşım için müdahale alanları
- Tez No: 900696
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Üniversite kampüslerinde sürdürülebilir ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi, genellikle zorlu bir problem olarak adlandırılan karmaşık ve çok yönlü bir uğraş gerektirir. Bu çalışma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü için sürdürülebilir ulaşım müdahale alanları geliştirmeyi amaçlamakta ve bunu Geçiş Tasarımı (Transition Design) yaklaşımı ile ele almaktadır. Geçiş Tasarımı, sistemik düşünme, paydaş katılımı ve arzu edilen gelecekleri öngörme üzerine yoğunlaşır, bu da onu karmaşık problemlerle başa çıkmak için özellikle uygun hale getirir. Bu doktora çalışması, ODTÜ kampüsündeki paydaşların mevcut ulaşım alışkanlıklarını, mevcut ulaşım sistemine ilişkin deneyimlerini, ihtiyaçlarını ve isteklerini belirlemeyi hedefler. Ayrıca, bu sistemle ilgili avantajlı ve dezavantajlı noktalar, paydaşların derinlemesine sorgulanması yoluyla tespit edilir ve ele alınır. Bu noktalar, iş birliğine dayalı beyin fırtınası oturumları aracılığıyla birçok çözüm önerisi oluşturmak için kullanılır. Bu ulaşım sorunlarından etkilenen kullanıcıların katılımıyla, hem mikro (bireysel davranış) hem de makro (sistemik altyapı) seviyelerde öneriler katılımcı bir şekilde oluşturulur. Son olarak, önceki bilgilerden oluşturulan değişkenler ve faktörler, ODTÜ Kampüsü içinde strateji geliştirici rolünde uzmanlar tarafından değerlendirilir. Uzmanların bu değişkenler ve faktörler üzerindeki değerlendirmeleri, birbirine bağımlılıkları ve kullanılacak kaldıraç noktalarını ortaya çıkarmak için çapraz etki analizi ile daha da incelenir ve bu bilgiler, ODTÜ kampüsü için nihai sürdürülebilir ulaşım müdahale alanları geliştirmekte kullanılır. Son olarak, bu çalışmanın nihai adımı olarak kısa, orta ve uzun vadeli müdahaleler önerilir. Paydaş katılımı ile böylesine kapsamlı bir problemi ele almak ve geçiş tasarımı yaklaşımını kullanarak böyle zorlu bir probleme yanıt aramak, üniversite kampüsleri gibi yoğun nüfuslu toplulukların sorunlarını bütüncül bir şekilde ele almak için önemli bir model teşkil eder.
Özet (Çeviri)
The development of sustainable transportation systems within university campuses presents a complex and multifaceted challenge, often characterized as a wicked problem. This study aims to address this challenge by developing sustainable transportation intervention areas for Middle East Technical University (METU) campus through the Transition Design approach. Transition Design emphasizes systemic thinking, stakeholder engagement, and envisioning desirable futures, making it particularly suited for tackling complex problems. This doctoral study aims to identify the current commuting behaviors of METU campus stakeholders, as well as their experiences, needs, and desires regarding the existing transportation system. Additionally, it seeks to pinpoint the advantageous and disadvantageous aspects of the current system through in-depth questioning of stakeholders. These insights form the basis for multiple solution suggestions generated through collaborative brainstorming sessions. By involving users affected by these transportation issues, the study develops propositions at both micro (individual behavior) and macro (systemic infrastructure) levels. These propositions are created in a participatory manner, ensuring solutions are grounded in real-world experiences and needs. Finally, variables and factors derived from previous insights are evaluated by experts with strategic roles in METU transportation planning. Their assessments are further analyzed using cross-impact analysis to uncover interdependencies and leverage points, which are then used to develop final sustainable transportation intervention areas for METU campus. The study concludes with the proposal of short, mid, and long-term interventions. Addressing this comprehensive problem through stakeholder engagement and utilizing Transition Design approach demonstrates a significant model for holistically tackling issues in densely populated communities like university campuses.