A system dynamics decision model for mining investments
Madencilik yatırımlarına yönelik bir sistem dinamiği karar modeli
  1. Tez No: 900694
  2. Yazar: BERK GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelişen pazarlar, küresel ekonominin dinamik ve hızla değişen bir segmentini temsil etmekte olup, önemli büyüme potansiyeli ve artan yatırım fırsatları ile karakterize edilmektedir. Bu pazarlar, sanayileşme, kentleşme ve altyapı iyileştirmeleri gibi önemli ekonomik dönüşümlerden geçmektedir. Bu çalışma, siyasi istikrarsızlık, piyasa oynaklığı ve düzenleyici çevreler gibi bilhassa gelişen pazarlarla ilişkili temel etmen ve zorlukları dikkate alarak maden yatırım için karar destek mekanizması oluşturacak bir sistem dinamiği modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, yatırım karar verme süreci ve gelişen pazarlar arasındaki etkileşimde rol oynayan doğrusal olmayan ilişkileri açıklayabilmek için stok-akış diyagramlarını içeren sistem dinamiği modellemesi kullanacaktır. Geliştirilecek simülasyon modeli, pozitif ve negatif ilişkili faktörler arasındaki bağımlılıkları ve bunların yatırım kararları üzerindeki etkilerini incelemek için literatürden, resmi raporlardan ve uzman görüşlerinden elde edilecek verileri değerlendirecektir. Çalışmanın ana amacı, karar sistemi içindeki ana etki noktalara ait değer değişimlerini, harici ve dahili sistem parametrelerini inceleyerek belirleyebilmek ve böylece gelişen vi pazarlardaki madencilik sektörü yatırım kararlarına yönelik değerli içgörüler sunabilmektir. Model, değerleme, üretim, büyüme stratejisi, talep ve finansman olmak üzere beş ana modülü içermektedir. Sistem ayrıştırması, vaka çalışmaları ve duyarlılık analizlerini içeren yapılandırılmış bir yöntemle model, hipotetik bir bakır madeni yatırımını simüle edecek şekilde kalibre edilmiştir ve 78,9 milyon ABD doları işletme değeri ile %11,2 hedef büyüme oranı tahmin etmektedir. Sonuçlar, işletme maliyetleri, sermaye yönetimi politikaları ve piyasa koşullarının serbest nakit akışı ve mineral rezervleri üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır. Nihayetinde, bu model, madencilik yatırımcılarına çeşitli gelişim aşamaları ve mineral türleri arasında optimal yatırım stratejilerini belirleme konusunda kapsamlı bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Emerging markets represent a dynamic and rapidly evolving segment of the global economy, distinguished by significant growth potential and increased investment opportunities. These markets are undergoing substantial economic transformations, including industrialization, urbanization, and advancements in infrastructure. This thesis study aims to develop a mining investment decision model that considers the principal drivers and challenges associated, especially with emerging markets, such as political instability, regulatory environments, and market volatility, particularly concerning mining investment decisions, through system dynamics. The study uses system dynamics modeling with stock-and-flow diagrams to reveal the nonlinear relationships that influence the interplay between investment decision-making and emerging markets. The simulation model incorporates data from literature, official reports, and expert opinions to develop dependencies between positively and negatively correlated factors and their impact on investment decisions. The study's main objective is to identify key leverage points within the decision system by examining endogenous and exogenous parameters, thereby offering iv valuable insights for investment decision-making in the mining industry within emerging markets. The model utilizes five key submodules: Valuation, production, growth strategy, demand, and finance. Through a structured methodology involving system decomposition, case studies, and sensitivity analyses, the model is calibrated to simulate a hypothetical copper mine investment, estimating an enterprise value of 78.9 million USD and a target growth rate of 11.2%. Results highlight the significant influence of operating costs, capital management policies, and market conditions on free cash flow and mineral reserves. Ultimately, this model offers mining investors a comprehensive tool to identify optimal investment strategies across various development stages and mineral types.