Düşünceyi açıklama özgürlüğü bağlamında halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu
The crime of publicly disseminating misleading information in the context of freedom of expression
  1. Tez No: 900698
  2. Yazar: MEHMET AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Araştırmada, düşünceyi açıklama özgürlüğü bağlamında halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu ele alınmıştır. Bu doğrultuda öncelikle düşünceyi açıklama özgürlüğünün ne olduğu, bu özgürlüğün unsurları, dayanakları ve kapsamı irdelenmiştir. Bunu takiben bu özgürlüğün 1982 Anayasası'na göre nasıl sınırlandırılabileceği ele alınmıştır. Bu özgürlüğü sınırlayan başlıca kanunlara ve bunların ilgili hükümlerine kısaca değinildikten sonra bu özgürlüğün sınırlandırılıp sınırlandırılmayacağı konusu ele alınmıştır. Düşünceyi açıklama özgürlüğü ve bu özgürlüğün sınırlandırılması konusu anlatıldıktan sonra bu özgürlüğü kısıtlayan halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu incelenmiştir. Suç tüm boyutları ile değerlendirilmiştir. Karşılaştırmalı hukukta bu konudaki düzenlemelere kısaca değinilmiş ve hukukumuzda suçun uygulamasına yönelik bazı örnekler verilmiştir. Sonra da suç Anayasaya uygunluk bakımından ele alınmış ve Anayasa Mahkemesi'nin bu konudaki kararı bu esnada değerlendirilmiştir. Düşünceyi açıklama özgürlüğü bakımından son bir genel değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, bu suçun kanunîlik şartını sağlayıp sağlamadığı, demokratik bir toplumda gerekli olup olmadığı ve orantılılık ilkesiyle bağdaşıp bağdaşmadığı dair değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu bağlamda düşünceyi açıklama özgürlüğüne bir müdahale olup olmadığı ve Anayasa ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırılık teşkil edip etmediği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of publicly spreading misleading information in the context of freedom of expression is examined. In this regard, the nature of freedom of expression, its elements, foundations, and scope are first analyzed. Following this, how this freedom can be restricted under the 1982 Constitution is discussed. After briefly addressing the main laws that limit this freedom and their relevant provisions, the issue of whether or not this freedom can be restricted is explored. After discussing the freedom of expression and its limitations, the crime of publicly spreading misleading information, which restricts this freedom, has been examined. The crime has been evaluated in all its aspects. Brief references to comparative law regulations on this issue have been made, and some examples of how the crime is applied in our legal system have been provided. Then, the crime has been analyzed in terms of its compatibility with the Constitution, and the Constitutional Court's decision on this matter has been assessed. Finally, a general evaluation has been made regarding freedom of expression. At the end of the study, assessments were made regarding whether this crime meets the principle of legality, whether it is necessary in a democratic society, and whether it is compatible with the principle of proportionality. In this context, it was evaluated whether there is an interference with freedom of expression and whether it constitutes a violation of the Constitution and the European Convention on Human Rights.