Tarım işletmelerinde muhasebeleştirme sürecinin incelenmesi ve TMS-41 standardının karşılaştırılması: Gaziantep fıstığı yetiştiriciliği üzerine örnek uygulama
Examination of accounting process in agricultural enterprises and comparison with TMS-41 standard: Sample application on Gaziantep pistachio cultivation
- Tez No: 900712
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYGUSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tarım, insanlık tarihi kadar eski olduğu bilinmektedir. İnsanlar var olduğu günden itibaren gıda çeşitliliğine olan ihtiyaçları sürekli arttığı bilinmektedir. İnsanlar ilk zamanlarda daha ilkel bir tarımsal faaliyet yürüterek hane halkının ihtiyacını karşılayacak kadar besin yetiştirmektelerdi. Fakat günümüzde sermaye şirketleri tarım sektörüne ciddi yatırımlar yaparak tarım ürünleri yetiştirmekte olduğu görülmektedir. Yapılan büyük yatırımlar sayesinde kitle olarak mahsul alan işletmeler hem ülke nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamakta hem de ihracat geliri ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Söz konusu bu durumlara ek olarak tarım sektürünün diğer ticari ve sanayi işletmelerinden ayıran en önemli faktörler ise üretim ve stok bulundurma yöntemi olmaktadır. Dolayısıyla diğer sektörlerin defter tutma yönteminden farklı olacak şekilde bir muhasebe yöntemine ihtiyaç olduğu düşünülmüştür. Bu tez çalışmasında tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin defter kayıtları incelenerek Vergi Usul Kanunu ile Türkiye Muhasebe Standartları arasındaki farklılıklara dikkat çekilerek olumlu ve olumsuz yönleri belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that agriculture is as old as human history. It is known that people's need for food diversity has constantly increased since the beginning of their existence. In the early days, people carried out a more primitive agricultural activity and grew enough food to meet the needs of the household. However, today it is seen that capital companies are making serious investments in the agricultural sector and growing agricultural products. Thanks to the large investments made, enterprises that produce crops in bulk meet the food needs of the country's population and contribute to the country's economy with export income. In addition to these situations, the most important factors that distinguish the agricultural sector from other commercial and industrial enterprises are the production and stock keeping method. Therefore, it was thought that there was a need for an accounting method that would be different from the bookkeeping method of other sectors. In this thesis study, the book records of enterprises operating in the agricultural sector were examined and the differences between the Tax Procedure Law and Turkish Accounting Standards were pointed out and their positive and negative aspects were tried to be stated.